O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

U tenisisty Sinnera wykryto sterydy, ale uniknął zawieszenia

W organizmie Włocha Jannika Sinnera dwukrotnie wykryto w marcu śladowe ilości sterydów - poinformowała Międzynarodowa Agencja Integralności Tenisa (ITIA). Lider rankingu tenisistów nie został jednak zawieszony, gdyż ITIA orzekła, że nie zażył substancji umyślnie.

Jannik Sinner. Fot. PAP/EPA/MARK LYONS
Jannik Sinner. Fot. PAP/EPA/MARK LYONS

Sinnerowi odebrana zostanie nagroda pieniężna i punkty za turniej ATP 1000 w Indian Wells, bowiem właśnie podczas tej imprezy wykryto w jego organizmie Clostebol, czyli syntetyczny steryd. 23-letni tenisista odpadł z rozgrywek w półfinale. Po każdym z testów zastosowano tymczasowe zawieszenie, ale w obu przypadkach Włoch skutecznie odwołał się od tej decyzji i mógł kontynuować grę.

Zawodnik opublikował we wtorek oficjalny komunikat w mediach społecznościowych, w którym tłumaczy całą sytuację. Jak poinformował, dowiedział się o pozytywnym wyniku testu na sterydy w kwietniu.

Z przeprowadzonego przez ITIA dochodzenia wynika, że zakazana substancja dostała się do organizmu lidera światowego rankingu przez jego fizjoterapeutę, który użył produktu zwierającego Clostebol, by opatrzyć ranę na palcu, a następnie masował zawodnika bez rękawiczek.

Jak można przeczytać w komunikacie, fizjoterapeuta nie zdawał sobie sprawy z tego, że produkt, którego użył, zawierał Clostebol, natomiast Sinner nie wiedział, że członek jego zespołu miał jakiekolwiek problemy zdrowotne.

"Podchodzimy do każdego pozytywnego testu niezwykle poważnie i zawsze będziemy stosować rygorystyczne procedury określone przez WADA. ITIA przeprowadziła dokładne dochodzenie w sprawie okoliczności prowadzących do złamania zasad, a pan Sinner i jego przedstawiciele w pełni współpracowali. Po dochodzeniu ITIA zaakceptowało wyjaśnienia zawodnika dotyczące źródła Clostebolu i że obecność substancji nie była celowa. Zostało to również zaakceptowane przez trybunał" - powiedziała prezes ITIA Karen Moorhouse, cytowana w komunikacie organizacji.

"Mogę teraz puścić w niepamięć ten niefortunny czas, który był dla mnie ogromnym wyzwaniem. Nadal będę robił wszystko, co w mojej mocy, żeby być pewnym, że postępuję zgodnie z zasadami programu antydopingowego ITIA i że mam wokół siebie zespół, który również skrupulatnie przestrzega tych reguł" - podkreślił Włoch, cytowany w komunikacie w mediach społecznościowych.

Od momentu pozytywnych testów Sinner wziął udział w ośmiu turniejach, w tym wielkoszlemowych French Open i Wimbledonie, z których odpadł odpowiednio w półfinale i ćwierćfinale. Wygrał trzy imprezy - dwie rangi ATP 1000 w Miami i w Cincinnati, a także rozgrywki w Halle.

Najbliższym turniejem, w którym zagra, będzie rozpoczynający się 26 sierpnia wielkoszlemowy US Open.(PAP)

ep/

Zobacz także

  • Jannik Sinner. Fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON
    Jannik Sinner. Fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

    Najnowszy ranking ATP. Zmiana na czele

  • Carlos Alcaraz. Fot. PAP/EPA/CRISTOBAL HERRERA ULASHKEVICH
    Carlos Alcaraz. Fot. PAP/EPA/CRISTOBAL HERRERA ULASHKEVICH

    Carlos Alcaraz: US Open to najlepszy turniej w moim wykonaniu

  • Sinner i Alcaraz podczas finału Wimbledonu, fot. PAP/EPA/TOLGA AKMEN
    Sinner i Alcaraz podczas finału Wimbledonu, fot. PAP/EPA/TOLGA AKMEN

    Kolejne wielkie starcie Alcaraza z Sinnerem. Tym razem o tytuł US Open

  • Jannik Sinner. Fot. PAP/EPA/MARK LYONS
    Jannik Sinner. Fot. PAP/EPA/MARK LYONS

    US Open. Turniej mikstów bez Sinnera

Serwisy ogólnodostępne PAP