O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Oto nowa premier Ukrainy. Rada Najwyższa zdecydowała

Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy poparła powołanie Julii Swyrydenko na urząd premiera Ukrainy. Na czwartkowym posiedzeniu 262 deputowanych zagłosowało za jej kandydaturą, zaproponowaną przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Premier Ukrainy Julia Swyrydenko. Fot. PAP/Albert Zawada
Premier Ukrainy Julia Swyrydenko. Fot. PAP/Albert Zawada

Swyrydenko zastąpi Denysa Szmyhala, który pełnił funkcję szefa rządu przez ponad pięć lat. Wcześniej, w poniedziałek, Zełenski ogłosił, że zaproponował dotychczasowej wicepremierce i szefowej resortu gospodarki, by stanęła na czele gabinetu i znacząco zmodyfikowała sposób jego działania.

Swyrydenko urodziła się w 1985 r. Ukończyła Kijowski Narodowy Uniwersytet Handlu i Ekonomii z tytułem magistra zarządzania.

Zmiany w ukraińskim rządzie. Nowa premier powołana

Nowa premier Ukrainy rozpoczynała karierę jako ekonomistka i menedżerka w firmach międzynarodowych. Współpracowała z inwestorami z Chin. Od 2015 r. pracowała w administracji publicznej - najpierw w obwodzie czernihowskim, gdzie m.in. krótko pełniła funkcję p.o. szefowej administracji obwodowej.

Więcej

Denys Szmyhal Fot. MYKOLA TYS/PAP/EPA
Denys Szmyhal Fot. MYKOLA TYS/PAP/EPA

Parlament Ukrainy za dymisją premiera Denysa Szmyhala. Co dalej?

Od 2019 r. Swyrydenko pracowała w ministerstwie gospodarki, a w kolejnym roku została wiceszefową biura prezydenta ds. gospodarczych. W listopadzie 2021 r. objęła funkcję wicepremierki i szefowej resortu gospodarki w rządzie Szmyhala.

Zełenski podpisał w środę dokument w sprawie mianowania dotychczasowego premiera Denysa Szmyhala nowym ministrem obrony Ukrainy. Komitet Bezpieczeństwa Narodowego poparł tę kandydaturę. Następnie decyzję w tej sprawie podejmie parlament.

Z Kijowa Iryna Hirnyk (PAP)

ira/ szm/ pap/

Zobacz także

  • Dmytro Kuleba. Fot. PAP/UKRINFORM
    Dmytro Kuleba. Fot. PAP/UKRINFORM

    Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba podał się do dymisji. Ujawniono pismo

  • Rusłan Stefanczuk, Fot. PAP/Tomasz Gzell
    Rusłan Stefanczuk, Fot. PAP/Tomasz Gzell

    Szef Rady Najwyższej Ukrainy: pragnę, abyśmy wspólnie napisali naszą nową historię, bez jej retuszowania, wyrywania z niej jakichkolwiek kart

  • Arkadiusz Mularczyk. Fot. PAP/Marcin Obara
    Arkadiusz Mularczyk. Fot. PAP/Marcin Obara

    Mularczyk: wpis upamiętniający Banderę na profilach Rady Najwyższej Ukrainy zniknął. Ukraińcy wsłuchali się w głos Polski

  • Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk oraz marszałek Senatu Tomasz Grodzki podczas konferencji w Senacie Fot. PAP/Rafał Guz
    Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk oraz marszałek Senatu Tomasz Grodzki podczas konferencji w Senacie Fot. PAP/Rafał Guz

    Do szefa parlamentu Ukrainy pisali rosyjscy prankerzy podszywający się pod marszałka Grodzkiego

Serwisy ogólnodostępne PAP