Media: Europa mogła pomóc Trumpowi i pokazać, że NATO działa w obie strony
Wyjście przez USA z NATO byłoby na korzyść Rosji, Iranu i Chin - ocenił dziennik „Wall Street Journal”. Według gazety Europa mogła pomóc prezydentowi Donaldowi Trumpowi, gdy o to prosił, przez co pokazałaby, że Sojusz działa w obie strony.
„Czy wojna w Iranie może doprowadzić do tego, czego nie mógł nawet dokonać Władimir Putin i rozsadzić Pakt Północnoatlantycki?” - zastanawia się „WSJ” w artykule redakcyjnym.
Dziennik zaznaczył, że większość Europy odmówiła Trumpowi pomocy, przez co prezydent straszy wyjściem z Paktu. „To byłby najgłupszy rozpad Sojuszu we współczesnej historii” - napisano.
Gazeta oceniła, że „bezpośrednia wina leży w tym przypadku po stronie Europy”. Jak wymieniła redakcja, Hiszpania i Włochy blokują wykorzystanie ich baz przez amerykańskie samoloty wojskowe, a Trump utrzymuje, że władze Francji zablokowały loty nad tym krajem. Dodatkowo podkreślono europejską niechęć wobec pomocy w odblokowaniu cieśniny Ormuz.
Europa - jak ocenił dziennik - w ten sposób wpisuje się w stereotypy protrumpowskiego ruchu MAGA na temat tego, że Sojusz działa tylko w jedną stronę.
„WSJ” napisał, że europejska frustracja Trumpem jest zrozumiała, gdyż nie skonsultował się z Europejczykami przed rozpoczęciem wojny.
„Frustracja jest też zrozumiała w związku z jego groźbami dotyczącymi zajęcia Grenlandii czy z niewystarczającym wsparciem dla Ukrainy w wojnie z Rosją” - napisała gazeta.
Jednak - według „WSJ” - Europa może żałować tego, że nie pomogła USA w Zatoce Perskiej, gdy poprosił o to Trump. „Prezydent nie skierowałby takiej prośby, gdyby nie potrzebował pomocy i to była szansa, by pokazać, że Sojusz działa w dwie strony” - czytamy.
Jednocześnie dziennik ocenił, że wycofanie USA z NATO służyłoby tylko Rosji, Iranowi i Chinom. Redakcja zaznaczyła, że „rozsadzenie NATO to główny cel rosyjskiej strategii od chwili sformowania Sojuszu w 1949 r.” i taki rozwój wydarzeń dodałby Putinowi odwagi.
Oś obejmująca Rosję, Iran i Chiny chce osłabić sojusz Zachodu i wolny świat - czytamy. „Chce, aby USA i Izrael nie zdołały pokonać Iranu, a Rosja pokonała Ukrainę militarnie i stała się dominującą siłą w Europie. Jeśli zachodni sojusznicy na to pozwolą, będzie to szczyt głupoty i historyczna tragedia” - podsumowała redakcja „WSJ”.
Z Waszyngtonu Natalia Dziurdzińska (PAP)
ndz/ piu/ kgr/