O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

USA. Pięć osób zginęło podczas tornada w Greenfield w stanie Iowa

Pięć osób zginęło, a co najmniej 35 odniosły rany podczas tornada, które przeszło przez miasteczko Greenfield w amerykańskim stanie Iowa we wtorek wieczorem - podały władze lokalne.

Zdjęcie ilustracyjne. fot. EPA/ADAM DAVIS/PAP/EPA.
Zdjęcie ilustracyjne. fot. EPA/ADAM DAVIS/PAP/EPA.

Departament Bezpieczeństwa Publicznego stanu Iowa uważa, że liczba rannych jest prawdopodobnie większa. Spośród ofiar śmiertelnych cztery zginęły w samym miasteczku, a piąta straciła życie w pobliżu Greenfield, kiedy tornado zepchnęło jej samochód z drogi - poinformowała agencja AP.

Żywioł zrywał dachy, powalał domy, łamał drzewa i przewracał słupy energetyczne. Wśród uszkodzonych w Greenfield budynków znalazł się lokalna klinika z 25 łóżkami. Rannych trzeba było przewieźć do innych placówek.

Według Centrum Prognozowania Burz NOAA w tym roku przez Stany Zjednoczone przeszło aż 859 tornad, o 27 proc. więcej niż wieloletnia średnia. Najwięcej jak dotąd - 81 - zanotowano w stanie Iowa.

Po tornadzie mieszkańcy obszaru w promieniu 160 kilometrów od Greenfield zamieszczali w mediach społecznościowych zdjęcia przyniesionych przez wicher znalezisk: zdjęć rodzinnych, drobiazgów, dokumentów, druków. Mieszkanka leżącego o około 145 kilometrów od Greenfield Ames znalazła przyklejoną do drzwi garażu pożółkłą kartkę z pieczątką "Książka jest własnością okręgu szkolnego Greenfield". (PAP)

kh/

Zobacz także

  • Prezydent USA Donald Trump i przywódca Wenezueli Nicolas Maduro. Fot. PAP/EPA/SHAWN THEW/MIGUEL GUTIERREZ
    Prezydent USA Donald Trump i przywódca Wenezueli Nicolas Maduro. Fot. PAP/EPA/SHAWN THEW/MIGUEL GUTIERREZ

    Trump ostrzega Maduro: jeśli będzie zgrywać twardziela

  • Rzecznik Kremla Dimitrij Pieskow. Fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY
    Rzecznik Kremla Dimitrij Pieskow. Fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY

    Rozmowy w Miami bez przełomu? Rzecznik Kremla zabrał głos

  • Wołodymyr Zełenski Fot. PAP/EPA/REMKO DE WAAL
    Wołodymyr Zełenski Fot. PAP/EPA/REMKO DE WAAL

    Zełenski chce szerszych konsultacji z europejskimi sojusznikami po rozmowach z USA

  • Władimir Putin Fot. PAP/EPA/ALEXANDER KAZAKOV/SPUTNIK/KREMLIN / POOL
    Władimir Putin Fot. PAP/EPA/ALEXANDER KAZAKOV/SPUTNIK/KREMLIN / POOL

    Doradca Putina: propozycje Europy i Ukrainy nie zwiększają szans na pokój

Serwisy ogólnodostępne PAP