O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

USA planują wycofanie wszystkich żołnierzy z Syrii

Pentagon opracowuje plany całkowitego wycofania swoich wojsk z Syrii - podała w środę stacja NBC News, powołując się na anonimowe źródła w amerykańskim resorcie obrony. W kraju stacjonuje około 2 tys. żołnierzy z USA.

Wojska amerykańskie. Fot. PAP/EPA/	ROBERT GHEMENT (zdjęcie ilustracyjne)
Wojska amerykańskie. Fot. PAP/EPA/ ROBERT GHEMENT (zdjęcie ilustracyjne)

Informacje te są zgodne z ubiegłotygodniowymi wypowiedziami prezydenta USA Donalda Trumpa dotyczącymi zamiaru wycofania wojsk z Syrii. "(Tam) jest już wystarczająco dużo bałaganu. Nie potrzebują, żebyśmy włączali się też w to” - oznajmił Trump.

Więcej

Palestyńczycy w Strefie Gazy. Fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER
Palestyńczycy w Strefie Gazy. Fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER

Szef MSZ Hiszpanii: Palestyńczycy muszą pozostać w Strefie Gazy

Waszyngton deklaruje, że celem amerykańskiej misji wojskowej w Syrii jest osłabienie tzw. Państwa Islamskiego (ISIS) i wsparcie walczących z nimi Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF). Siły te, zdominowane przez Kurdów, utrzymują kontrolę nad północno-wschodnią częścią Syrii.

SDF odniosło się do doniesień NBC News, informując, że nie otrzymało na razie żadnych informacji na temat planów wycofania się USA z Syrii. "Oczywiście ISIS i inne wrogie siły tylko czekają na wycofanie się USA i odbudowanie swych struktur” – powiedział agencji Reutera rzecznik SDF Farhad Shami. W 2014 r. Państwo Islamskie ogłosiło utworzenie kalifatu rządzonego przez ściśle religijne prawo na terenach wydartych Irakowi i Syrii. Islamiści zostali jednak pokonani przez wielonarodową koalicję w Iraku w 2017 r. i w Syrii w 2019 r.

Pentagon poinformował w grudniu, że w Syrii stacjonuje około 2000 Amerykanów, co różni się od dotychczas podawanej liczby 900. Rzecznik departamentu obrony sprecyzował, że dodatkowe 1100 żołnierzy zostało rozmieszczonych tymczasowo.

Obecnie zdecydowaną większość Syrii kontroluje islamistyczne ugrupowanie Hajat Tahrir asz-Szam (HTS), które wraz ze swoimi sojusznikami obaliło reżim Baszara al-Asada na początku grudnia ubiegłego roku. Lider HTS Ahmed al-Szara zobowiązał się, że wyprowadzi kraj z międzynarodowej izolacji. Jeszcze w grudniu doszło do pierwszych formalnych rozmów między nowymi władzami w Syrii a przedstawicielami administracji Joe Bidena. USA, a także UE zapowiedziały zniesienie części sankcji nałożonych w ostatnich latach na ten kraj. (PAP)

mws/ bst/gn/

Zobacz także

  • Wiceszef MON Paweł Zalewski. Fot. PAP/Leszek Szymański
    Wiceszef MON Paweł Zalewski. Fot. PAP/Leszek Szymański

    Wiceszef MON z wizytą w USA. "Polska nie będzie ofiarą porozumienia pokojowego ws. wojny na Ukrainie"

  • Pete Hegseth Fot. PAP/EPA/AARON SCHWARTZ
    Pete Hegseth Fot. PAP/EPA/AARON SCHWARTZ

    Operacja „Południowa Włócznia”. Hegseth ogłosił walkę z przemytem narkotyków

  • Łódka, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/EVERETT KENNEDY BROWN
    Łódka, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/EVERETT KENNEDY BROWN

    Amerykanie ostrzelali kolejną domniemaną łódź handlarzy narkotyków. Nie żyją trzy osoby

  • Sekretarz obrony USA Pete Hegseth oraz jego południowokoreański odpowiednik Ahn Gju Bak. Fot. PAP/EPA/YONHAP
    Sekretarz obrony USA Pete Hegseth oraz jego południowokoreański odpowiednik Ahn Gju Bak. Fot. PAP/EPA/YONHAP

    Szef Pentagonu w strefie zdemilitaryzowanej między Koreami. Pierwsza taka wizyta od ośmiu lat

Serwisy ogólnodostępne PAP