"W kwestiach geopolitycznych mamy identyczne stanowisko". Donald Tusk spotkał się z premierem Kanady

2024-02-26 12:03 aktualizacja: 2024-02-27, 09:14
Justin Trudeau oraz Donald Tusk, fot. PAP/Piotr Nowak
Justin Trudeau oraz Donald Tusk, fot. PAP/Piotr Nowak
Polska i Kanada właściwie w każdej sprawie prezentują identyczne stanowisko, jeśli chodzi o najważniejsze geopolityczne kwestie, w tym napaści Rosji na Ukrainę i przyszłości naszego regionu - podkreślił premier Donald Tusk po spotkaniu z premierem Kanady Justinem Trudeau.

W poniedziałek przed południem premier szef polskiego rządu spotkał się z przebywającym z wizytą w Polsce premierem Kanady.

Podczas wspólnej konferencji po spotkaniu Tusk podkreślił, że Polska i Kanada "właściwie w każdej sprawie" prezentują identyczne stanowisko, jeśli chodzi o najważniejsze geopolityczne kwestie, w tym napaści Rosji na Ukrainę i przyszłości naszego regionu.

"Mamy podobne wrażenia i intencje. Ukraina potrzebuje naszej pomocy w wojnie z Rosją, wszystkie państwa Zachodu powinny działać bardziej zdecydowanie. Mamy co najmniej kilka możliwości na zwiększenie presji na Rosję i to w sposób bardzo wydatny" - powiedział.

Premier podkreślił, że rozmawiał z Trudeau o zamrożonych w bankach zachodnich i całego świata, w tym Japonii, aktywach rosyjskiego banku centralnego.

"Trwa w tej chwili dyskusja w Europie i innych krajach, jak użyć te środki na rzecz odbudowy Ukrainy i prezentujemy tutaj identyczne stanowisko. Będziemy pracowali z panem premierem, naszymi przyjaciółmi w Europie, Stanach Zjednoczonych, Japonii, aby decyzje o użyciu tych środków na rzecz Ukrainy i przeciwko agresji rosyjskiego. To, wydaje się, rzecz dla nas oczywista i nad którą warto pracować" - zaznaczył.

Premier Tusk podkreślił, że mowa o 300 mld dolarów, które powinny być wykorzystane na rzecz Ukrainy w jej obronie przez rosyjską agresją.

Kanadyjski premier rano spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. W sobotę, w drugą rocznicę rosyjskiej inwazji na Ukrainę, wraz z innymi przywódcami - m.in. premier Włoch Giorgią Meloni oraz szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen - Trudeau odwiedził Kijów, gdzie spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

"Rozmawialiśmy o tym jak Polska i Kanada mogłyby eksportować ukraińskie zboże do krajów głodujących"

"Dziękuję za zrozumienie argumentów polskich rolników. To nie jest prosta sprawa, ja to wiele razy już tłumaczyłem, także naszej opinii publicznej i naszym przyjaciołom w Ukrainie: polscy rolnicy i polscy producenci żywności bronią swoich interesów. Cała Europa jest ogarnięta dzisiaj tym niepokojem. Trzeba szukać rozwiązań" - powiedział Tusk.

"Rozmawialiśmy o tym, jak Kanada i Polska mogłaby zwiększyć radykalnie możliwości eksportu ukraińskiego zboża do krajów głodujących, potrzebujących" - poinformował.

Polska - powiedział premier - "jest gotowa aktywnie uczestniczyć, także współfinansować tego typu działania, co mogłoby być z wielką ulgą dla polskich, europejskich rolników, dla Ukrainy i dla tych, którzy na tanią żywność czekają w innych regionach świata". "Będziemy mieli nad czym wspólnie pracować" - podkreślił. 

"Rozmawialiśmy z premierem Kanady o przyszłej współpracy dotyczącej energetyki jądrowej, również o SMR-ach"

Na briefingu po spotkaniu szef polskiego rządu powiedział, że jest bardzo usatysfakcjonowany słowami premiera Kanady "na temat naszej przyszłej współpracy w energetyce jądrowej".

"Poinformowałem naszych kanadyjskich przyjaciół, że jesteśmy zaawansowani we wspólnym przedsięwzięciu polsko-amerykańskim. Premier Trudeau poinformował mnie, że w tym także obecna jest Kanada, pośrednio, ale firmy, z którymi współpracujemy w tym przedsięwzięciu polsko-amerykańskim, to są także w jakiejś mierze firmy kanadyjskie, co czyni ten projekt jeszcze bardziej atrakcyjnym" - powiedział. Tusk.

Dodał, że poniedziałkowa rozmowa dotyczyła "współpracy, i to dobrze zorganizowanej, formalnej współpracy jeśli chodzi o małe reaktory tzw. SMR-y". "Tutaj Kanada jest liderem światowym i to brzmi bardzo obiecująco, możliwość wspólnej pracy nad tym modelem energetyki. Polska jest tym bardzo zainteresowana" - powiedział premier.

Justin Trudeau: Wspólnie wspieramy Ukrainę w jej walce przeciwko inwazji rosyjskiej

"Cieszę się z wyniku tych wszystkich rozmów, ponieważ mamy te same opinie odnośnie Ukrainy, odnośnie tego, co dla nas wspólne. Jestem prawdziwym przyjacielem Ukrainy, wspólnie wspieramy ten kraj w walce przeciwko inwazji rosyjskiej" - powiedział Trudeau na wspólnej konferencji z Tuskiem.

Dziękował za przyjęcie w Polsce kanadyjskich żołnierzy oraz za to, że ukraińscy żołnierze mogli tu korzystać ze zorganizowanych dla nich szkoleń. Podkreślił, że polskie siły zbrojne wspierały też siły kanadyjskie w ramach grupy bojowej obecnej na Łotwie.

Trudeau nawiązał też do tego, że w sobotę, w drugą rocznicę rosyjskiej inwazji na Ukrainę, wraz z innymi przywódcami - m.in. premier Włoch Giorgią Meloni oraz szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen - odwiedził Kijów, gdzie spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

"Wspieramy wspólnie Ukrainę na drodze do obrony wolności, kultury, języka, wartości demokratycznych i praworządności" - zaznaczył. Podkreślił, że wie, iż Polska te wartości podziela i stale wspiera Ukrainę. "Wspieramy niezachwianie wszystkich Ukraińców walczących za wolność nas wszystkich" - powiedział Trudeau.

Jak relacjonował, wśród tematów rozmowy z polskim premierem były też relacje handlowe Polski i Kanady oraz kwestie dotyczące tzw. czystej energii i odchodzenia od paliw kopalnych. Zadeklarował, że Kanada chce wesprzeć Polskę w tym procesie, także w sektorze energetyki jądrowej

Donald Tusk: Zachód musi uzyskać zdolności obronne przewyższające zdolności rosyjskie

"Nie ulega wątpliwości - to nie jest uwaga pod adresem Kanady, to jest uwaga pod adresem całego świata zachodniego, ale szczególnie Europy - my musimy w ciągu, nie najbliższych, lat ale najbliższych miesięcy uzyskać zdolności obronne, w tym jeśli chodzi o produkcję amunicji i wszelkiego rodzaju broni, która przewyższy zdolności rosyjskie. Inaczej Zachód stanie się następną ofiarą agresji rosyjskiej i nie będziemy w stanie pomóc ani Ukrainie, ani sobie" - dodał Tusk.

Zaznaczył, że nie ma żadnego powodu, żeby tak bogate państwa, jak państwa Zachodu, państwa-członkowie NATO wspólnie nie były w stanie zbudować możliwości obronnych, które przewyższą możliwości rosyjskie.

"Polska będzie tutaj bardzo konsekwentna, biorąc pod uwagę możliwe zdarzenia na mapie świata - w tym wybory w wielu państwach - tym bardziej niezależnie od wyniku tych wyborów Europa i Polska muszą być w stanie obronić się przed Rosja. Starczy nam i pieniędzy, technologii, siły gospodarczej, pod każdym względem - od populacji począwszy, po finanse i naukę skończywszy. We wszystkich tych aspektach jesteśmy od Rosji silniejsi. Musimy tylko to wreszcie zrozumieć i skoordynować nasze działania" - ocenił.

Według premiera Polska realizuje swoje zobowiązania wobec NATO w dwójnasób, jeśli chodzi o proc. PKB. "Jesteśmy rekordzistami w tej chwili w Europie, być może na świecie i będziemy kontynuować ten wysiłek z oczywistych względów. Chcemy pomagać Ukrainie, ale chcemy też przede wszystkim budować własne bezpieczeństwo. Nikt nas z tego obowiązku nie zwolni" - powiedział premier Tusk.

Premier Kanady Justin Trudeau podkreślił na konferencji, że Kanada od długiego czasu miała wielki udział w NATO. "Uczestniczyliśmy w każdej operacji wojskowej na poziomie dowództwa i jesteśmy tak naprawdę jednym z siedmiu państw, które najwięcej wkładają do NATO" - mówił.

Dodał, że od kiedy objął władzę, zobowiązał się do zwiększenia nakładów na obronność. "Wiem, że jeszcze wiele jest do zrobienia" - powiedział wymieniając m.in. zakup samolotów F-35 oraz możliwość kwestię kanadyjskiej Arktyki, która - jak powiedział - może się stać nowym frontem starć.

"Polskie siły zbrojne robią wspaniałą robotę, jeśli chodzi o obronność. (...) Oczywiście jest jeszcze bardzo wiele do zrobienia. Świat się zmienia i jest coraz mniej bezpieczny. Zrobimy wszystko, żeby nasze siły zbrojne, jak i nasi sojusznicy otrzymywali właściwy sprzęt bojowy". (PAP)

Autor: Adrian Kowarzyk, Mikołaj Małecki, Daria Kania, Marcin Chomiuk

nl/