O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

W wieku 87 lat zmarł Frank Stella ,artysta znany z zacierania granic między malarstwem a rzeźbą

Frank Stella, malarz, rzeźbiarz i grafik, którego stale ewoluujące prace uznawane są za punkty orientacyjne sztuki minimalistycznej i postmalarskiej abstrakcji, zmarł w sobotę w swoim domu na Manhattanie. Miał 87 lat, poinformowała AP.

Frank Stella. Fot. PAP/Jakub Kamiński
Frank Stella. Fot. PAP/Jakub Kamiński

Żona Stelli, Harriet McGurk, powiedziała „New York Times”, że przyczyną śmierci artysty był chłoniak.

Urodzony 12 maja 1936 roku w Malden w stanie Massachusetts, Stella studiował na Uniwersytecie Princeton, pod koniec lat pięćdziesiątych przeniósł się do Nowego Jorku.

W tym czasie wielu wybitnych amerykańskich artystów przyjęło abstrakcyjny ekspresjonizm, ale Stella zaczął eksplorować minimalizm. W wieku 23 lat stworzył serię płaskich, czarnych obrazów z paskami i paskami przypominającymi siatkę, używając farby domowej i odsłoniętego płótna, które spotkały się z szerokim uznaniem krytyków.

Od początku lat 60. eksperymentował także z kształtem płócien. Jego prace wpisują się także w nurt hard-edge painting.

Więcej

Zmarł pisarz Paul Auster. Fot. PAP/Alamy
Zmarł pisarz Paul Auster. Fot. PAP/Alamy

W wieku 77 lat zmarł pisarz Paul Auster [WIDEO]

Za najważniejsze dzieło Franka Stelli są uznawane "Czarne obrazy", za które otrzymał nagrodę im. Alexeja von Jawlensky’ego przyznawaną co pięć lat przez miasto Wiesbaden." Jego najsłynniejsze dzieło „Czarne obrazy” neguje „jakiekolwiek konwencjonalne pojęcie koloru i formy”, napisała w uzasadnieniu kapituła nagrody.

W USA został odznaczony Narodowym Medalem Sztuk, ustanowionym w 1984 przez Kongres Stanów Zjednoczonych i nadawanym artystom i mecenasom sztuki.

W 2016 Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie prezentowało indywidualną wystawę artysty zatytułowaną „Frank Stella i synagogi dawnej Polski”.(PAP)

pp/

Zobacz także

  • Jan Englert. Fot. PAP/Albert Zawada
    Jan Englert. Fot. PAP/Albert Zawada

    Jan Englert o Piotrze Cieplaku: życie się przed nim paliło, niewątpliwie mogę go nazwać Artystą

  • Ralph Kaminski. Fot. PAP/Krzysztof Świderski
    Ralph Kaminski. Fot. PAP/Krzysztof Świderski

    Nostalgiczny Ralph Kaminski w „Ostatnim dniu lata”

  • Kuba Badach i Aleksandra Kwaśniewska z płytą "Radio Edit". Fot. Materiały prasowe
    Kuba Badach i Aleksandra Kwaśniewska z płytą "Radio Edit". Fot. Materiały prasowe
    Specjalnie dla PAP

    „Żona uratowała mi parę numerów”. Kuba Badach i Aleksandra Kwaśniewska o pracy nad płytą „Radio Edit” i małżeństwie [WYWIAD]

  • Kaśka Sochacka. Fot. PAP/Marcin Bielecki
    Kaśka Sochacka. Fot. PAP/Marcin Bielecki

    Kaśka Sochacka ogłosiła daty wiosennych koncertów. Artystka wystąpi na największych scenach w Polsce

Serwisy ogólnodostępne PAP