W Wielkim Tygodniu w wielu kościołach odbędzie się noc konfesjonałów

2024-03-22 11:53 aktualizacja: 2024-03-22, 11:56
Akcja będzie trwała przez cały Wielki Tydzień, ale jej kulminacją tradycyjnie będą Wielki Czwartek i Wielki Piątek. Fot. PAP/ Marcin Bielecki (zdjęcie ilustracyjne)
Akcja będzie trwała przez cały Wielki Tydzień, ale jej kulminacją tradycyjnie będą Wielki Czwartek i Wielki Piątek. Fot. PAP/ Marcin Bielecki (zdjęcie ilustracyjne)
W Wielkim Tygodniu w wielu kościołach księża będą spowiadać do północy lub przez całą noc w ramach 14. edycji nocy konfesjonałów. Akcja ma umożliwić spowiedź zabieganym wiernym, którzy z różnych powodów nie mogą w dzień przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania.

Koordynator 14. edycji akcji "Noc konfesjonałów" ks. Grzegorz Adamski przypomniał, że pierwszy raz odbyła się ona w 2010 r. z myślą o Polakach na emigracji, którzy przyjadą do domu na Święta Wielkanocne i będą chcieli skorzystać z sakramentu pokuty, a także o zapracowanych wiernych, którzy zostawili sobie spowiedź na ostatnią chwilę.

"Wpadliśmy na pomysł, żeby otworzyć kościoły w nocy, kiedy wszyscy na pewno mają czas (...). To pierwsze doświadczenie uświadomiło nam, że jest bardzo duże zainteresowanie takimi godzinami spowiedzi" – zaznaczył.

Dodał, że akcja ma też zwrócić uwagę na duchowe przygotowanie się do dobrego przeżycia Świąt Wielkanocnych. Poinformował, że w następnych latach akcja nabrała rozpędu, bo zaczęły się do niej przyłączać kolejne kościoły.

"W sumie przez kolejne lata w akcji wzięło udział ponad 600 kościołów i setki księży" – dodał.

Według ks. Adamskiego spowiedź jest szczególnie potrzebna współczesnemu człowiekowi, bo żyje on "w pędzie i ciągłym niedoczasie".

"Dziś wielu ludzi cierpi z powodu utraty sensu życia (...). Spowiedź jest momentem, kiedy człowiek ma się zatrzymać i dokonać refleksji nad swoim życiem i postępowaniem" – powiedział.

Wyjaśnił, że pomocą w tym zatrzymaniu może być rachunek sumienia, który ma "rzucić smugę światła na różne zakamarki życia".

"W aplikacji 'Noc konfesjonałów' przygotowaliśmy rachunek sumienia w formie audiobooka, który przygotowali aktorzy ze szczecińskiego teatru" – powiedział.

Poinformował, że udział w tegorocznej akcji zadeklarowało 25 kościołów i wciąż zapisują się nowe.

Akcja będzie trwała przez cały Wielki Tydzień, ale jej kulminacją tradycyjnie będą Wielki Czwartek i Wielki Piątek.

W Warszawie z nocnej spowiedzi będzie można skorzystać w Wielki Czwartek w parafii św. Alojzego Orione w godzinach od 20.00 do północy.

W Wielki Piątek nocna spowiedź dostępna będzie w stolicy w parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia w godzinach od 21.00 do północy.

W Krakowie można będzie się wyspowiadać w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pychowicach w Wielki Piątek w godzinach od 20.00 do północy.

We Wrocławiu nocna spowiedź dostępna będzie w Wielki Wtorek w parafii św. Augustyna od godz. 19.30 do północy i w Wielką Środę w parafii św. Anny od godz. 17.30 do 23.00.

Pełna lista kościołów biorących udział w akcji wraz z godzinami otwarcia konfesjonałów jest na stronie internetowej: https://nockonfesjonalow.pl/

Pierwsza edycja "Nocy konfesjonałów" odbyła się w 2010 r. Wówczas w inicjatywie wzięły udział jedynie dwie świątynie, ale z roku na rok ich liczba systematycznie rosła. Najwięcej kościołów – 139, wzięło udział w akcji w 2018 r. (PAP)

Autorka: Iwona Żurek

gn/