O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

W związku z mrozami KE przekaże pomoc humanitarną Ukrainie

Komisja Europejska ogłosiła w czwartek przekazanie Ukrainie 145 mln euro pilnej pomocy humanitarnej w obliczu fali dotkliwych mrozów i nieprzerwanych rosyjskich ataków na infrastrukturę energetyczną tego kraju. 8 mln euro otrzyma Mołdawia, gdzie są uchodźcy z Ukrainy.

Namioty, w których mieszkańcy Kijowa mogą ogrzać się oraz doładować urządzenia elektroniczne. Fot. PAP/Vladyslav Musiienko
Namioty, w których mieszkańcy Kijowa mogą ogrzać się oraz doładować urządzenia elektroniczne. Fot. PAP/Vladyslav Musiienko

Pieniądze mają zapewnić wsparcie Ukraińcom w zakresie ochrony, schronienia, wyżywienia, pomocy pieniężnej, wsparcia psychospołecznego oraz dostępu do wody i usług zdrowotnych. Ogłoszona przez KE pomoc ma związek z ciągłymi atakami Rosji na ukraińską infrastrukturę energetyczną, w efekcie których miliony ludzi w kraju narażone są na mroźne temperatury.

„Po ponad dekadzie działań wojennych i prawie czterech latach wojny na pełną skalę, naród ukraiński nadal doświadcza ogromnego cierpienia” - podkreśliła KE w komunikacie. „Codzienne ofiary wśród ludności cywilnej, rozległe zniszczenia infrastruktury i masowe przesiedlenia dodatkowo pogłębiają ogromne potrzeby humanitarne” - zaznaczono.

KE poinformowała też, że zapowiedziane 447 generatorów prądu zostały już dostarczone do szpitali i schronisk w Ukrainie. Szykowanych jest kolejne 500 urządzeń.

Wsparcie w wysokości 8 mln euro otrzyma również Mołdawia, w której przebywają ukraińscy uchodźcy.

Z kolei Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) ogłosił, że uzupełni kredyt dla państwowego koncernu Naftohaz Ukrainy o dodatkowe 50 mln euro celem odbudowy zniszczonego przez Rosję magazynu gazu. Naftohaz otrzymał wcześniej wsparcie od EBI w wysokości 300 mln euro pożyczki, co Norwegia uzupełniła kwotą 127 mln euro w postaci bezzwrotnych dotacji.

Z Brukseli Magdalena Cedro (PAP)

mce/ ap/ kgr/

Zobacz także

  • Ursula von der Leyen, Prezydent Paragwaju Santiago Pena i Antonio Costa. Fot. EPA/Presidencia de Paraguay
    Ursula von der Leyen, Prezydent Paragwaju Santiago Pena i Antonio Costa. Fot. EPA/Presidencia de Paraguay

    Unia Europejska podpisała umowę handlową z Mercosurem

  • Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva Fot. PAP/EPA/Antonio Lacerda
    Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva Fot. PAP/EPA/Antonio Lacerda

    Dziś podpisanie umowy handlowej UE z Mercosurem

  • Władimir Putin. Fot. PAP/EPA/MIKHAIL METZEL/SPUTNIK/KREMLIN / POOL
    Władimir Putin. Fot. PAP/EPA/MIKHAIL METZEL/SPUTNIK/KREMLIN / POOL

    KE odniosła się do apeli Macrona i Meloni. Poszło o rozmowy z Putinem

  • Delcy Rodriguez. Fot. EPA/MIGUEL GUTIERREZ
    Delcy Rodriguez. Fot. EPA/MIGUEL GUTIERREZ

    KE: UE nie uznaje mandatu władz Wenezueli, będzie utrzymywała z nimi ograniczony kontakt

Serwisy ogólnodostępne PAP