O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Orban: porozumienie z USA pomoże nam w przypadku wojny handlowej

Porozumienie gospodarcze Węgier z USA pomoże nam w przypadku ewentualnej wojny handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską – powiedział premier Węgier Viktor Orban podczas dorocznej konferencji gospodarczej Węgierskiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Viktor Orban i Antonio Costa. Fot. PAP/EPA/NICOLAS TUCAT / POOL
Viktor Orban i Antonio Costa. Fot. PAP/EPA/NICOLAS TUCAT / POOL

Jak poinformował, Budapeszt i Waszyngton uzgodnią pakiet współpracy gospodarczej, który ma pomóc Węgrom w ograniczeniu skutków ewentualnych amerykańskich ceł na UE oraz w przypadku wojny handlowej między USA a Wspólnotą.

Więcej

Wojska amerykańskie. Fot. PAP/ Marcin Bielecki
Wojska amerykańskie. Fot. PAP/ Marcin Bielecki

Trump chce wycofać wojska z Niemiec, część może trafić na Węgry

Polityk powiedział, że obecnie trwają negocjacje nad powrotem do umowy podatkowej z USA, która została wypowiedziana przez poprzednią administrację Joe Bidena w związku z oporem Budapesztu przed wprowadzeniem globalnego podatku minimalnego.

Pod koniec lutego prezydent USA Donald Trump ogłosił, że jego administracja ogłosi wkrótce 25-procentowe cła na produkty z UE. Według Republikanina, Wspólnota ma "wykorzystywać" Stany Zjednoczone.

"Węgry poniosą straty (w ewentualnej wojnie handlowej – PAP) podobnie jak wszystkie państwa członkowskie UE. Nie znamy jeszcze ich zakresu, ale możemy być pewni, że tak się stanie" – przestrzegł Orban, który jest jednym z najbliższych sojuszników Trumpa w Europie.

Premier podkreślił również, że Węgry powinny zachować "neutralność gospodarczą", co oznacza dobre stosunki ze wszystkimi, w tym z Chinami i Rosją. "Nie możemy skończyć w sytuacji, w jakiej znalazła się UE, czyli odizolowanego gracza w gospodarce" – ocenił polityk.

Więcej

Szef MSZ Węgier. Fot PAP/EPA/TIL BUERGY
Szef MSZ Węgier. Fot PAP/EPA/TIL BUERGY

Szef MSZ Węgier: Polska próbuje zablokować rozmowy pokojowe w sprawie Ukrainy

W połowie lutego główny ekonomista banku ING Hungary Peter Virovacz ocenił w rozmowie z PAP, że dobre relacje między Orbanem a Trumpem nie pomogą Węgrom uniknąć skutków możliwej wojny handlowej między USA a UE. (PAP)

mrf/ sp/ ał/

Zobacz także

  • Peter Magyar Fot. PAP/EPA/NOEMI BRUZAK
    Peter Magyar Fot. PAP/EPA/NOEMI BRUZAK

    Magyar lepszym kandydatem na premiera niż Orban? Węgrzy wskazali

  • Viktor Orban Fot. PAP/EPA/Olivier Matthys
    Viktor Orban Fot. PAP/EPA/Olivier Matthys

    „Zmęczony” i „niekompetentny”. Węgrzy ocenili Orbana

  • Peter Magyar (L), Viktor Orban (P). Fot. EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON
    Peter Magyar (L), Viktor Orban (P). Fot. EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

    Sondaże na Węgrzech. Zmniejszyła się przewaga opozycyjnej TISZY nad partią Orbana

  • Budynek parlamentu w Budapeszcie Fot. PAP/Radek Pietruszka
    Budynek parlamentu w Budapeszcie Fot. PAP/Radek Pietruszka

    Wybory parlamentarne na Węgrzech. Prezydent wyznaczył datę

Serwisy ogólnodostępne PAP