O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Szef MSZ Węgier: Ukrainie nie udało się wciągnąć nas w wojnę. Rozumiem rozczarowanie

Rozumiem rozczarowanie ministra spraw zagranicznych Ukrainy. Nie udało im się wciągnąć nas w wojnę i niezależnie od tego, jak prowokacyjne będą ich wypowiedzi, w przyszłości też im się to nie uda - napisał w sobotę na X szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto.

Szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto. Fot. PAP/EPA/SARAH YENESEL
Szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto. Fot. PAP/EPA/SARAH YENESEL

„Węgry są suwerennym krajem, a rząd prowadzi suwerenną politykę. Robimy to, co służy interesom naszego narodu: chronimy bezpieczeństwa Węgrów i trzymamy się z dala od wojny toczącej się za ich plecami. Rozumiem więc rozczarowanie ukraińskiego ministra spraw zagranicznych: jak dotąd nie udało im się wciągnąć nas w swoją wojnę i niezależnie od tego, jak prowokacyjne są jego wypowiedzi, nie odniosą sukcesu również w przyszłości” - napisał Szijjarto.

W piątek szef MSZ Ukrainy Andrij Sybiha oskarżył Budapeszt o bycie „lokajami Kremla”. „Zaczynamy dostrzegać wiele rzeczy, Peter, w tym hipokryzję i upadek moralny twojego rządu, jawne i tajne działania przeciwko Ukrainie i reszcie Europy, bycie pachołkiem Kremla. Żadne twoje ataki na naszego prezydenta nie zmienią tego, co my – i wszyscy – widzimy” – napisał Sybiha na platformie X.

Wcześniej minister Szijjarto ocenił, że prezydent Zełenski z powodu swojej antywęgierskiej obsesji traci rozum. Zełenski poinformował tego dnia, że w przestrzeń powietrzną Ukrainy kilkakrotnie wtargnęły drony wywiadowcze, przypuszczalnie węgierskie.

We wcześniejszym piątkowym wpisie Szijjarto oskarżył Kijów o „prowadzenie polityki antywęgierskiej”. „Społeczność węgierska na Zakarpaciu została pozbawiona praw, Węgier został pobity na śmierć podczas przymusowego poboru, zaatakowano rurociąg naftowy, niezbędny dla bezpieczeństwa dostaw energii dla Węgier, a teraz węgierscy dowódcy wojskowi mają zakaz wjazdu na Ukrainę. W zamian oczekują naszego wsparcia dla ich członkostwa w UE? Oni nie mogą mówić poważnie” - napisał.

Więcej

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/Vladyslav Musiienko
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/Vladyslav Musiienko

Szef MSZ Węgier: Zełenski z powodu swojej antywęgierskiej obsesji traci rozum. Ukraińska strona odpowiada

Minister Sybiha ogłosił wcześniej, że Kijów wydał zakaz wjazdu dla trzech wysokich rangą oficerów węgierskich, będący odpowiedzią na wcześniejszy zakaz wjazdu, który Budapeszt wydał dla ukraińskiego dowódcy pochodzenia węgierskiego.

Pod koniec sierpnia Szijjarto poinformował, że w odpowiedzi na ostatni ukraiński atak na rurociąg naftowy Przyjaźń rząd węgierski podjął decyzję o zakazie wjazdu na Węgry i do całej strefy Schengen dowódcy jednostki wojskowej odpowiedzialnej za ostrzał. Zakazem objęto ukraińskiego majora Roberta „Madiara” Browdiego (węg. Brovdy), urodzonego w 1975 r. w zakarpackim Użhorodzie. Browdi jest etnicznym Węgrem i dowódcą Sił Systemów Bezzałogowych Ukrainy (SBS).

Z Budapesztu Jakub Bawołek (PAP)

jbw/ sp/

Zobacz także

  • Mecz Polska - Węgry piłkarzy ręcznych. Fot. PAP/Adam Warżawa
    Mecz Polska - Węgry piłkarzy ręcznych. Fot. PAP/Adam Warżawa

    Polska przegrała z Węgrami w swoim pierwszym meczu na mistrzostwach Europy piłkarzy ręcznych

  • Zbigniew Ziobro. Fot. PAP/Albert Zawada
    Zbigniew Ziobro. Fot. PAP/Albert Zawada

    Zagraniczne media: polityczny azyl dla Zbigniewa Ziobry to farsa

  • Szef Kancelarii Prezydenta RP Zbigniew Bogucki. Fot. PAP/Leszek Szymański
    Szef Kancelarii Prezydenta RP Zbigniew Bogucki. Fot. PAP/Leszek Szymański

    Bogucki: azyl polityczny na Węgrzech dla Ziobry to kolejna bardzo duża porażka rządu

  • Peter Szijjart Fot. PAP/EPA/WAEL HAMZEH
    Peter Szijjart Fot. PAP/EPA/WAEL HAMZEH

    Węgry o szczycie „koalicji chętnych”: krok w stronę konfrontacji z Rosją

Serwisy ogólnodostępne PAP