O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

"Wspaniały czas, by się bogacić, moja polityka nigdy się nie zmieni". Trump pisze do inwestorów

Moja polityka nigdy się nie zmieni - napisał w piątek prezydent USA Donald Trump we wpisie skierowanym do potencjalnych inwestorów. Prezydent zachęcał w ten sposób do inwestycji w USA po ogłoszeniu wysokich ceł na towary z całego świata.

Donald Trump Fot. YURI GRIPAS / POOL/PAP/EPA
Donald Trump Fot. YURI GRIPAS / POOL/PAP/EPA

"DO WIELU INWESTORÓW PRZYBYWAJĄCYCH DO STANÓW ZJEDNOCZONYCH I INWESTUJĄCYCH OGROMNE ILOŚCI PIENIĘDZY, MOJA POLITYKA NIGDY SIĘ NIE ZMIENI" - oznajmił prezydent we wpisie na swojej platformie społecznościowej Truth Social. "TO WSPANIAŁY CZAS, BY SIĘ BOGACIĆ, BARDZIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK WCZEŚNIEJ!!!" - dodał.

Więcej

Donald Trump, fot. PAP/EPA/BLOOMBERG POOL/KENT NISHIMURA / POOL
Donald Trump, fot. PAP/EPA/BLOOMBERG POOL/KENT NISHIMURA / POOL

Czy cła przyniosą szkody Stanom Zjednoczonym? Amerykanie zabrali głos

Wpis prezydenta zdawał się odnosić do ogłoszonych w środę ceł na towary z całego świata i ostrej negatywnej reakcji rynków. 

Image
Kogo najbardziej dotkną nowe taryfy celne USA? Autor: Michał Czernek
Kogo najbardziej dotkną nowe taryfy celne USA? Autor: Michał Czernek

Trump deklarował wcześniej, że wprowadzone cła skłonią firmy do potężnych inwestycji w Ameryce i przeniesienia tam fabryk. Krytycy prezydenta i ekonomiści wskazywali jednak, że inwestorów zniechęcić może niepewność co do przyszłych warunków, m.in. ze względu na chaotyczny sposób podejmowania decyzji przez Trumpa.

Przedstawiciele administracji prezydenta w środę i czwartek wysyłali sprzeczne sygnały na temat możliwości ewentualnego zniesienia ceł w drodze z negocjacji z innymi krajami. Sam minister handlu Howard Lutnick tego samego dnia mówił, że nie ma szans, by Trump zrezygnował z ceł, by potem sugerować, że prezydent jest otwarty na negocjacje.

Więcej

Donald Trump. Fot. PAP/EPA/FRANCIS CHUNG / POOL
Donald Trump. Fot. PAP/EPA/FRANCIS CHUNG / POOL

Media o cłach Trumpa: to największa podwyżka podatku od 1942 r.

Jeszcze w czwartek prezydent sugerował, że jest skłonny pójść na kompromis, jeśli inne państwa "zaoferują coś fenomenalnego". Sugerował np. obniżenie ceł na produkty z Chin w zamian za zgodę władz ChRL na sprzedaż TikToka.

W czwartek w reakcji na zapowiedziane cła nowojorska giełda zaliczyła najgorszy dzień od pandemii, tracąc ponad 3 biliony dolarów.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ mms/ mar/
 

Zobacz także

  • Prezydent Kolumbii Gustavo Petro, fot. PAP/EPA/EFE/Carlos Ortega
    Prezydent Kolumbii Gustavo Petro, fot. PAP/EPA/EFE/Carlos Ortega

    Prezydent Kolumbii odpowiada na groźby Trumpa. "Powinien szanować naszą suwerenność

  • Donald Trump, fot. PAP/EPA/BLOOMBERG POOL/ RAEME SLOAN / POOL
    Donald Trump, fot. PAP/EPA/BLOOMBERG POOL/ RAEME SLOAN / POOL

    Trump rozmawiał z Maduro. Miał mu postawić ultimatum. "Nie chcę tego komentować"

  • Prezydent USA Donald Trump. EPA/GRAEME SLOAN
    Prezydent USA Donald Trump. EPA/GRAEME SLOAN

    Na stronie Białego Domu pojawiła się lista mediów, które Trump uznał za stronnicze

  • Donald Trump. Fot. EPA/YURI GRIPAS / POOL
    Donald Trump. Fot. EPA/YURI GRIPAS / POOL

    "Kolonialna groźba". Rząd Wenezueli skomentował słowa Trumpa

Serwisy ogólnodostępne PAP