O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Wysłannik Trumpa o wysłaniu polskich żołnierzy na Ukrainę. MON odpowiada

Polska nie planuje wysyłać żołnierzy na Ukrainę; sojusznicy rozumieją, że naszą rolą jest zabezpieczenie logistyczne misji - powiedział PAP wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, pytany o wypowiedź amerykańskiego gen. Keitha Kellogga ws. wysłania polskich żołnierzy na misję stabilizacyjną w Ukrainie.

Gen. Keith Kellogg, Władysław Kosiniak-Kamysz i Cezary Tomczyk Fot. PAP/Vladyslav Musiienko/Tomasz Gzell/Szymon Pulcyn
Gen. Keith Kellogg, Władysław Kosiniak-Kamysz i Cezary Tomczyk Fot. PAP/Vladyslav Musiienko/Tomasz Gzell/Szymon Pulcyn

Wicepremier, szef MON w rozmowie z PAP odniósł się do wypowiedzi specjalnego wysłannika USA ds. Ukrainy gen. Keitha Kellogga, który powiedział we wtorek w telewizji Fox Business, że wśród rozważanych rozwiązań wojny w Ukrainie jest umieszczenie europejskich sił na zachód od Dniepru z udziałem czterech europejskich krajów, w tym Polski.

"Stanowisko jest jednoznaczne - Polska nie planuje i nie wyśle żołnierzy na Ukrainę" - podkreślił Kosiniak-Kamysz. "Od początku wskazujemy na swoją rolę jako centrum zabezpieczenia logistycznego i infrastrukturalnego takiej misji. (...) Bez nas nie ma możliwości jej przeprowadzenia" - dodał wicepremier.

Jak zapewnił, sojusznicy Polski spotykający się na różnych szczeblach w ramach "koalicji chętnych" wspierającej Ukrainę "doskonale rozumieją rolę, jaką Polska ma odegrać". "Ta rola jest przez sojuszników zauważana i doceniana" - mówił szef MON.

Więcej

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i pełnomocnik prezydenta USA Donalda Trumpa do spraw Ukrainy i Rosji, gen. Keith Kellogg. Fot. PAP/Vladyslav Musiienko
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i pełnomocnik prezydenta USA Donalda Trumpa do spraw Ukrainy i Rosji, gen. Keith Kellogg. Fot. PAP/Vladyslav Musiienko

Witkoff i Kellog wezmą udział w ewentualnych rozmowach pokojowych w Stambule

Dopytywany, czy taka forma wypowiedzi amerykańskiego urzędnika może pełnić rolę niebezpośredniego nacisku na Polskę, szef MON zaprzeczył. "Ani ja, ani szef MSZ Radosław Sikorski i inni nie odebrali żadnych sugestii w tej sprawie" - powiedział Kosiniak-Kamysz.

"Potwierdzam" - napisał na platformie X szef MSZ Radosław Sikorski.

Tomczyk: polskie stanowisko jest niezmienne

Wiceszef MON Cezary Tomczyk podkreślił w rozmowie z PAP, że "polskie stanowisko jest niezmienne". "Polska nie wysyła i nie wyśle żołnierzy w ramach ewentualnych sił pokojowych na Ukrainę. Polska ma inny cel, będzie zabezpieczać ewentualną misję pokojową z terenu Polski udostępniając POLLOG HUB w Rzeszowie oraz logistykę do zabezpieczenia misji" - powiedział wiceszef MON.

Podkreślił, że "nie są prowadzone żadne rozmowy w tej sprawie".

Więcej

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/Viktor Kovalchuk
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/Viktor Kovalchuk

Zełenski: tylko spotkanie twarzą w twarz z Putinem może przynieść pokój

Szef KPRM zabrał głos

Również szef KPRM Jan Grabiec poinformował PAP, że polski rząd od początku rozmów informował partnerów, że Wojsko Polskie nie będzie wysłane na Ukrainę. "Zadeklarowaliśmy wsparcie logistyczne w Polsce dla sił, które mają trafić po wojnie na Ukrainę. Decyzje dotyczące zaangażowania naszego wojska są podejmowane wyłącznie w Polsce" - stwierdził Grabiec.

Kellogg o amerykańskim planie

Kellogg przedstawiał w rozmowie z dziennikarką Marią Bartiromo amerykański plan negocjacji zakończenia wojny w Ukrainie, który miał zostać wysłany Ukrainie, Rosji i państwom europejskim. Jak stwierdził, w pierwszej kolejności USA chcą doprowadzić do zawieszenia broni, by przejść do dyskusji o terytorium, statusie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej i przyszłości Ukrainy w NATO.

"Mówimy też o siłach odpornościowych. I to są siły tego, co nazywają E3, ale tak naprawdę jest to teraz E4. Mówimy o Brytyjczykach, Francuzach, a także Niemcach, a teraz w zasadzie Polakach, którzy mieliby siły na zachód od Dniepru, czyli z dala od linii kontaktu" - powiedział Kellogg. Jak dodał, na wschód od Dniepru umieszczone byłyby siły pokojowe z udziałem "państwa trzeciego", które pilnowałyby przestrzegania zawieszenia broni.

Prezydencki doradca stwierdził, że rozmowy o terytorium wyszłyby od obecnego stanu posiadania, w sprawie elektrowni atomowej USA zaoferowały pomoc w przywróceniu obiektu do operacji i dostarczania energii "dla całego regionu", zaś co do NATO, Ukraina nie wstąpiłaby do Sojuszu "w najbliższym czasie". Negocjacje dotyczyłyby również powrotu ukraińskich dzieci porwanych przez Rosję.

Więcej

Siergiej Ławrow Fot. PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV
Siergiej Ławrow Fot. PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

"Rosja nie negocjuje w sprawie swojego terytorium". Ławrow o Krymie i zaporoskiej elektrowni

"Więc mamy to wszystko dość dobrze zaplanowane, ten arkusz warunków jest dość obszerny. Wysłaliśmy go do Ukraińców, do Rosjan, do E3. Więc jesteśmy bardzo, bardzo pewni co do tego, gdzie jesteśmy i jak to powinno wyglądać, jak powinien wyglądać pokój" - powiedział Kellogg. Zaznaczył jednocześnie, że jest to "punkt startowy" negocjacji i nie wszystkie punkty spotkają się z aprobatą.

Przyznał też, że nie wie, jaki stosunek do amerykańskiej propozycji ma Władimir Putin. Pytany o to, czy USA wprowadzą nowe sankcje w przypadku rosyjskiej odmowy, Kellogg sugerował, że może je wprowadzić Kongres i że będą to najcięższe sankcje, jakie dotąd wprowadzono, obejmujące m.in. rosyjską "flotę cieni".

Ocenił jednocześnie, że jeśli prezydenci Putin, Zełenski i Trump pojawią się w czwartek w Stambule na rozmowy, do zawarcia porozumienia może dojść "bardzo szybko".

Więcej

Premier Donald Tusk, prezydent Republiki Francuskiej Emmanuel Macron, premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer oraz kanclerz Niemiec Friedrich Merz. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Premier Donald Tusk, prezydent Republiki Francuskiej Emmanuel Macron, premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer oraz kanclerz Niemiec Friedrich Merz. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Ekspert: "Koalicja chętnych" może być grupą nacisku, której Putin nie może zignorować

Kellogg zwrócił też uwagę na inicjatywę wykazaną przez przywódców europejskich i ich niedawną podróż do Kijowa.

"Wiedzieliśmy Tuska z Polski, Merza z Niemiec, Macrona z Francji i Starmera z Wielkiej Brytanii, którzy podnieśli słuchawkę i zadzwonili do prezydenta Trumpa i to była dobra rozmowa. Więc wszystko to zaczyna się ruszać" - powiedział.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński, z Warszawy Karol Kostrzewa(PAP)

osk/ mal/ kos/ par/ mml/ mrr/ amac/ ał/

Zobacz także

  • Wicepremier szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Fot. PAP/	Jerzy Muszyński
    Wicepremier szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Fot. PAP/ Jerzy Muszyński

    Szef MON o informacji premiera dot. bezpieczeństwa państwa: nie należy się obawiać, ale podejść do niej z powagą

  • Władysław Kosiniak Kamysz Fot. X/@KosiniakKamysz
    Władysław Kosiniak Kamysz Fot. X/@KosiniakKamysz

    Polska złożyła oficjalny wniosek o fundusze z programu SAFE

  • Donald Tusk i Karol Nawrocki Fot. PAP/Paweł Supernak/Albert Zawada
    Donald Tusk i Karol Nawrocki Fot. PAP/Paweł Supernak/Albert Zawada

    Spór na linii prezydent-rząd w sprawie nominacji oficerskich

  • Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Fot. PAP/	Marian Zubrzycki
    Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Fot. PAP/ Marian Zubrzycki

    Do 25 Brygady Kawalerii Powietrznej trafił pierwszy wyprodukowany w Polsce śmigłowiec AW-149

Serwisy ogólnodostępne PAP