O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Zarzuty dla pięciu osób za działania na rzecz obcego wywiadu. Trzy osoby trafiły do aresztu

Pięć osób: dwoje obywateli Ukrainy i troje obywateli Białorusi usłyszało zarzuty za działania na rzecz obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej - poinformowała w piątek rzecznik Prokuratury Krajowej prok. Przemysław Nowak. Trzy osoby trafiły do aresztu.

Funkcjonariusze ABW prowadzący zatrzymanego. Fot. PAP/Krzysztof Ćwik
Funkcjonariusze ABW prowadzący zatrzymanego. Fot. PAP/Krzysztof Ćwik

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego wraz z policjantami zatrzymali 25 i 26 listopada na terenie Warszawy i Białegostoku pięciu podejrzanych: obywateli Ukrainy – Ołeksandra S. i nieletnią Sofię Ch. oraz obywateli Białorusi – Wiktorię M., Antona M. i Uładzimira U.

„To kolejny sukces polskich służb specjalnych w działaniach na rzecz naszego bezpieczeństwa” - podkreślił na portalu X rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński.

Rzecznik Prokuratury Krajowej przekazał, że zatrzymanym prokurator przedstawił zarzuty działania w 2024 roku na rzecz obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej.

Więcej

Działania służb przy zniszczonym fragmencie torowiska na trasie Dęblin-Warszawa przy stacji kolejowej w okolicy miejscowości Mika, fot. PAP/Przemysław Piątkowski
Działania służb przy zniszczonym fragmencie torowiska na trasie Dęblin-Warszawa przy stacji kolejowej w okolicy miejscowości Mika, fot. PAP/Przemysław Piątkowski

Dywersja na kolei. Prokuratura Krajowa wystawiła listy gończe

W jaki sposób działali zatrzymani?

Według ABW zatrzymani zostali zwerbowani przez moderatora operującego w komunikatorze Telegram i dokonywali aktów dywersji, robiąc i przekazując zdjęcia obiektów infrastruktury krytycznej i miejsc kluczowych dla bezpieczeństwa państwa, rozwieszali plakaty, a także wykonywali graffiti.

„Ponadto osoby te pozostawały w gotowości do wykonywania poleceń i innych zadań wskazanych przez zleceniodawców działających w tej strukturze, za co były opłacane z portfela kryptowalutowego. Przytoczone zachowania wpisują się w ustalony i znany modus operandi rosyjskiego wywiadu” - dodała Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Po przedstawieniu zarzutów prokurator przesłuchał podejrzanych.

Przestępstwo szpiegostwa, polegające na działaniu na rzecz obcego wywiadu, stanowi zbrodnię zagrożoną karą więzienia od 5 do 30 lat.

Więcej

Jeden z oskarżonych Bartłomiej R. (P) w drodze na posiedzenie aresztowe w Sądzie Rejonowym we Wrocławiu, fot. Maciej Kulczyński
Jeden z oskarżonych Bartłomiej R. (P) w drodze na posiedzenie aresztowe w Sądzie Rejonowym we Wrocławiu, fot. Maciej Kulczyński

Śmierć 34-latka zamkniętego w bagażniku. Jest areszt dla podejrzanych o brutalne uprowadzenie

Konsekwencje dla zatrzymanych

Wobec trzech podejrzanych (Wiktorię M., Ołeksandra S. i Antona M.) lubelski sąd rejonowy zastosował trzymiesięczny areszt.

„Wobec nieletniej Sofi Ch. sąd, na wniosek prokuratora, zastosował środek tymczasowy w postaci umieszczenia w schronisku dla nieletnich na okres trzech miesięcy” - przekazał prok. Nowak.

W stosunku do Uładzimira U., z uwagi na zły stan jego zdrowia (mężczyzna przebywa w szpitalu, gdzie ogłoszono mu zarzuty), prokurator zastosował nieizolacyjny środek zapobiegawczy w postaci zakazu opuszczania kraju.

Więcej

Tabliczka z napisem Sąd Okręgowy w Warszawie. Fot. PAP/Albert Zawada
Tabliczka z napisem Sąd Okręgowy w Warszawie. Fot. PAP/Albert Zawada

Sąd wymierzył kary w zawieszeniu dla b. prezesa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego i b.szefa klubu PSL Jana Burego

Prowadzone przez lubelski wydział PZ Prokuratury Krajowej śledztwo dotyczy brania udziału w okresie od marca 2024 r. do lutego 2025 r. - w Rzeszowie, Warszawie, Łodzi oraz w innych miejscowościach - w działalności obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej przez osoby różnych narodowości, zwerbowane za pośrednictwem komunikatorów internetowych.

„Postępowanie przygotowawcze ma charakter rozwojowy i jest na etapie gromadzenia i weryfikacji zebranego materiału dowodowego. W czynnościach procesowych wsparcia ABW udzielili funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości Zarządu w Rzeszowie” - przekazała ABW.

Do zatrzymania i aresztowania cudzoziemców podejrzanych o działania na rzecz obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej odniósł się na portalu X minister sprawiedliwości, prokurator generalny Waldemar Żurek. Podziękował służbom za ich ciężką pracę. „Państwo działa” – podkreślił. (PAP)

mas/ aba/ dsr/ mark/ mhr/ kp/

Zobacz także

  • Funkcjonariusz ABW Fot. PAP/Darek Delmanowicz
    Funkcjonariusz ABW Fot. PAP/Darek Delmanowicz

    Akcja ABW w Warszawie. Rosyjski naukowiec zatrzymany

  • Donald Tusk i Karol Nawrocki Fot. PAP/Paweł Supernak/Albert Zawada
    Donald Tusk i Karol Nawrocki Fot. PAP/Paweł Supernak/Albert Zawada

    Spór na linii prezydent-rząd w sprawie nominacji oficerskich

  • Tomasz Siemoniak Fot. PAP/Marcin Obara
    Tomasz Siemoniak Fot. PAP/Marcin Obara

    "Działania służb oraz informowanie - bezprecedensowe". Siemoniak w Sejmie o aktach dywersji

  • Działania służb przy zniszczonym fragmencie torowiska na trasie Dęblin-Warszawa przy stacji kolejowej w okolicy miejscowości Mika. Fot. PAP/Przemysław Piątkowski
    Działania służb przy zniszczonym fragmencie torowiska na trasie Dęblin-Warszawa przy stacji kolejowej w okolicy miejscowości Mika. Fot. PAP/Przemysław Piątkowski

    Dobrzyński: dochodzi do pierwszych zatrzymań osób biorących udział w aktach dywersji na kolei

Serwisy ogólnodostępne PAP