O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Zmarł publicysta i teolog Jan Turnau

W Warszawie zmarł w piątek Jan Turnau - ceniony publicysta, teolog, działacz na rzecz ekumenizmu, inicjator pierwszego w Polsce międzywyznaniowego tłumaczenia Nowego Testamentu, znanego jako Ekumeniczny Przekład Przyjaciół. Miał 92 lata - poinformował dominikanin Tomasz Dostatni w mediach społecznościowych.

Jan Turnau. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Jan Turnau. Fot. PAP/Tomasz Gzell

Jan Henryk Turnau urodził się 23 lutego 1933 r. we Wlonicach. Był wieloletnim redaktorem działu religijnego w miesięczniku „Więź” (od 1959 r.) i publicystą „Gazety Wyborczej” (od 1990 r.), w której m.in. redagował „Arkę Noego" - strony poświęcone tematyce wiary.

Publikował  m.in. dla „Gościa Niedzielnego” i  „Tygodnika Powszechnego”

Jak przypomniała Katolicka Agencja Informacyjna, pisał także dla „Gościa Niedzielnego”, „Tygodnika Powszechnego” i „Myśli Protestanckiej”. Był autorem m.in. książek „Zdaniem laika” (Kraków 1978), „Karol Wojtyła-Jan Paweł II. Kalendarium” (Warszawa 2005), „Bóg dla wymagających” (Warszawa 2011).

Więcej

Uczniowie sprzątali groby bohaterów na Cmentarzu Witomińskim. Fot. PAP
Uczniowie sprzątali groby bohaterów na Cmentarzu Witomińskim. Fot. PAP

Uczniowie sprzątali groby bohaterów II wojny światowej [WIDEO]

W roku 2021 Jan Turnau został laureatem Nagrody „Ślad Diamentowy” im. bp. Jana Chrapka. Uhonorowano go „za całokształt pracy dziennikarskiej i zaangażowanie społeczne w duchu dialogu religijnego i ekumenicznego oraz wieloletnią działalność w mediach”.

W 2006 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2012 r. prezydent Bronisław Komorowski nadał mu Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. W 2017 r. Jan Turnau został odznaczony honorowym Medalem „Powstanie w Getcie Warszawskim” nadawanym przez Stowarzyszenie Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej.

Był członkiem Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie. (PAP)

gj/ aszw/gn/

Serwisy ogólnodostępne PAP