O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Znamy nowego selekcjonera reprezentacji Polski piłkarzy ręcznych

Hiszpan Jota Gonzalez został selekcjonerem reprezentacji Polski mężczyzn, podpisując kontrakt do 2028 roku - poinformował Związek Piłki Ręcznej w Polsce.


Jota Gonzalez. Fot. PAP/EPA/EDWARD BOONE
Jota Gonzalez. Fot. PAP/EPA/EDWARD BOONE

53-letni szkoleniowiec, pochodzący z Valladolid, zastąpił Marcina Lijewskiego, zwolnionego pod koniec lutego po nieudanych styczniowych mistrzostwach świata, w których biało-czerwoni zajęli dopiero 25. miejsce, najniższe w historii.

Doświadczony trener

Hiszpan jako trener prowadził już kilka klubów. Od 2023 roku trenuje Benficę Lizbona, a wcześniej spędził pięć sezonów jako asystent w Paris Saint-Germain Handball. Wówczas miał okazję dobrze poznać polskiego obrotowego Kamila Syprzaka. Wcześniej przez ponad dekadę był trenerem CBM Logrono La Rioja, gdzie zdobył cztery medale ligi ASOBAL i dwukrotnie został wybrany Trenerem Roku, w 2011 i 2013 roku. Był także asystentem Juana Carlosa Pastora, głównego szkoleniowca reprezentacji Egiptu. Po raz raz pierwszy będzie pierwszym trenerem zespołu narodowego.

"Dopiero poznaję reprezentację Polski. Przy każdej okazji będę dużo rozmawiał z zawodnikami i działaczami związku. Na najbliższym zgrupowaniu w maju będziemy mieli tylko dwa pełne dni na treningi. Liczę na współpracę ze wszystkimi. Czuję dumę, że tu jestem. Sprawę Kamila Syprzaka traktuję jako otwartą" - powiedział Gonzalez.

Sprawa z Syprzakiem

Hiszpan nawiązał do samowolnego opuszczenia zespołu przez Syprzaka w trakcie niedawnych mistrzostw świata. Zawodnik tłumaczył się kontuzją, ale zgody na wyjazd nie otrzymał.

Przed podjęciem decyzji o pracy z reprezentacją Polski konsultował się z innymi hiszpańskimi szkoleniowcami, Raulem Gonzalezem i Tałantem Dujszebajewem. Miał okazję trenować syna drugiego z nich Aleksa, który aktualnie jest graczem Industrii Kielce.

"Szkoleniowca z takim doświadczeniem zdobytym z zespołami seniorskimi, a równocześnie z umiejętnością pracy z młodszymi, utalentowanymi zawodnikami poszukiwaliśmy. Jednocześnie dziękuję trenerom Marcinowi Lijewskiemu i Michałowi Skórskiemu. To także ich praca pomogła w wywalczeniu jednego punktu z Portugalią w kwalifikacjach Euro" - przyznał prezes ZPRP Sławomir Szmal.

Więcej

Luka Modric i Jude Bellingham. Fot. PAP/EPA/TOLGA AKMEN
Luka Modric i Jude Bellingham. Fot. PAP/EPA/TOLGA AKMEN

Utytułowany piłkarz zainwestował w klub. Podążył przykładem swoich kolegów

Krajowa federacja nowy skład sztabu szkoleniowego przedstawi 5 maja na najbliższym zgrupowaniu. Wiadomo, że asystentem szkoleniowca będzie Zygmunt Kamys, który aktualnie pracuje w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Kielcach.

Dziękuję i do zobaczenia

zakończył konferencję po polsku trener Gonzalez

Biało-czerwoni w kwalifikacjach Euro 2026 rozegrają jeszcze dwa mecze. 8 maja w rumuńskiej Konstancy z Izraelem i trzy dni później w Gorzowie Wlkp. z Rumunią.

W tabeli grupy 8 prowadzi Portugalia z 7 punktami, Polska jest druga - ma trzy mniej. Do finałów ME awansują dwa najlepsze zespoły oraz cztery z trzecich miejsc z najlepszym współczynnikiem.(PAP)

mask/ cegl/  pap/

Zobacz także

  • Mistrzostwa świata piłkarzy ręcznych w Olsztynie. Fot. PAP/Tomasz Waszczuk
    Mistrzostwa świata piłkarzy ręcznych w Olsztynie. Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

    Polscy piłkarze ręczni po remisie z Austrią 30:30 awansowali do mistrzostw świata

  • Stanisław Majorek. Fot. PAP/Marcin Obara
    Stanisław Majorek. Fot. PAP/Marcin Obara

    Nie żyje Stanisław Majorek, były trener reprezentacji piłkarzy ręcznych

  • Trener Industrii Kielce Tałant Dujszebajew, fot. PAP/Piotr Polak
    Trener Industrii Kielce Tałant Dujszebajew, fot. PAP/Piotr Polak

    Słynny trener Industrii Kielce dostał pracę marzeń. Poprowadzi czołową reprezentację

  • Fot. PAP/EPA/Thomas Traasdahl
    Fot. PAP/EPA/Thomas Traasdahl

    Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej - złoty medal dla Danii

Serwisy ogólnodostępne PAP