Prawo.pl: strajk włoski złamaniem prawa

2019-10-21, 15:14 aktualizacja : 2019-10-21, 15:15
Strajk włoski jest niezgodny z polskim prawem, bo narusza obowiązek pracownika polegający na rzetelnym wykonywaniu powierzonych mu zadań, zgodnie z umową o pracę. Nie jest to strajk, lecz nietypowa akcja protestacyjna, która jest wbrew przepisom o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.

Akcja protestacyjna w rozumieniu przepisów nie może polegać na powstrzymywaniu się od świadczenia pracy. Tymczasem strajk włoski w mniejszym lub większym stopniu właśnie na tym się opiera. Prowadzi bowiem do znacznego wydłużenia czasu pracy, poprzez skrupulatne i czasami niepotrzebne przestrzeganie wszystkich procedur. A czasami sprowadza się wręcz do pozorowania pracy.

„Pracownik zatem albo nie wykonuje pracy w takiej ilości, w jakiej powinien, albo w ogóle jej nie wykonuje. A zatem powstrzymuje się od wykonywania pracy, przynajmniej częściowo – stwierdza na łamach Prawo.pl radca prawny Robert Stępień z Kancelarii Raczkowski Paruch. - A to jest właśnie złamaniem prawa” - dodaje.

W przypadku strajku włoskiego nauczycieli dochodzi jeszcze kolejny argument - brak przeprowadzenia rokowań w ramach sporu zbiorowego, które poprzedzałyby akcję protestacyjną w postaci strajku włoskiego i uzasadniały jej zorganizowanie. Wprawdzie rokowania były w przeszłości prowadzone, ale upłynęło od ich zakończenia sporo czasu, zmieniły się okoliczności.

Pełen tekst artykułu: https://www.prawo.pl/oswiata/strajk-wloski-a-ustawa-o-sporach-zbiorowych-opinia-rpr-roberta,490853.html

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP