Polska Grupa Lotnicza: nowe centrum serwisowe w Jasionce

2019-10-22, 16:40 aktualizacja : 2019-10-22, 16:41
PAP/S. Leszczyński (1)
PAP/S. Leszczyński (1)
Polska Grupa Lotnicza i wchodząca w jej skład spółka LOTAMS podpisały umowę z Portem Lotniczym Rzeszów – Jasionka. Dzięki temu na Podkarpaciu powstanie jedna z największych i najnowocześniejszych baz obsługi technicznej samolotów w Europie.

Umowa dotyczyła nabycia dwóch działek o powierzchni 13 ha na terenie lotniska. To właśnie tam powstanie centrum serwisowe. Już w 2022 roku naprawiane będą w nim samoloty wąsko i szerokokadłubowe z całego świata. „To zwieńczenie naszych długich poszukiwań miejsca, w którym będziemy mogli przeprowadzać długoterminowe naprawy naszych samolotów. Na lotnisku w Warszawie nie mamy już przestrzeni do takiego rozwoju, dlatego chcieliśmy znaleźć alternatywną lokalizację” - mówi Rafał Milczarski, prezes Polskiej Grupy Lotniczej, prezes PLL LOT.

Tylko w ramach pierwszego etapu budowy rzeszowskiej bazy, zainwestowanych zostanie około 150 mln zł, a zatrudnienie znajdzie ponad 300 wysoko wykwalifikowanych profesjonalistów. Docelowo inwestycje sięgną 500 mln zł, a poziom zatrudnienia wyniesie około 1600 osób.

„Stworzenie nowoczesnej bazy technicznej związanej z serwisowaniem samolotów to dla Portu Lotniczego Rzeszów – Jasionka szansa na zacieśnienie współpracy z narodowym przewoźnikiem. Nie ukrywam, że w konsekwencji liczymy na zwiększenie liczby połączeń. Z drugiej strony to również realizacja naszej strategii związanej z dywersyfikacją źródeł przychodów” - mówi Adam Hamryszczak, prezes Portu Lotniczego Rzeszów - Jasionka. 

Docelowo cała infrastruktura centrum serwisowego będzie składała się z trzech hangarów do serwisowania i napraw statków powietrznych oraz jednego przystosowanego do malowania samolotów. Projekt zakłada utworzenie zaplecza warsztatowego, magazynowego, technicznego, socjalnego i biurowego. Dodatkowo, oprócz obsługi samolotów, LOTAMS planuje utworzenie i funkcjonowanie działów wspierających działalność produkcyjną: planowanie, inżyniering, logistyka, narzędziownia, badania NDT, obsługa komponentów, warsztaty strukturalne, warsztaty awio-elektro, estetyka. 

Przy założeniach takiej skali przedsięwzięcia, spółka LOTAMS będzie mogła wykonywać jednoczesną obsługę techniczną 4 samolotów szerokokadłubowych, dwusilnikowych typu Boeing 787 Dreamliner wraz z 5 wąskokadłubowymi maszynami (np. Boeing 737) lub alternatywnie 15 samolotów wąskokadłubowych, a nawet 20 samolotów regionalnych (np. Embraer 195). 

Rzeszów został wybrany na tego typu inwestycje, ponieważ region Podkarpacia jest siedzibą stowarzyszenia Dolina Lotnicza i klastra przemysłowego o tej samej nazwie. Skupiają one firmy przemysłu lotniczego, ośrodki naukowo-badawcze oraz zaplecze edukacyjne i szkoleniowe. 

„Tutaj są wykwalifikowane kadry. Już dziś zaczynamy szukać pracowników i to nie tylko mechaników lotniczych, ale i również pracowników planowania, inżynieringu, obsługi warsztatowej i logistyków. Mam nadzieję, że Polska Grupa Lotnicza razem ze spółką LOTAMS rozwinie na Podkarpaciu swoją działalność w sposób dynamiczny a za parę lat będziemy dumni z tego, co tutaj zostanie zrealizowane już do 2022 roku” – mówi Aleksandra Juda, prezes LOTAMS.

LOTAMS zajmuje się obsługą techniczna samolotów, jest liderem w Europie Środkowo - Wschodniej. Spółka zatrudnia ponad 1000 pracowników. Swoje placówki spółka ma nie tylko w Warszawie, ale także i w Wilnie i Budapeszcie.

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP