Abarth Rally Cup 2019: ostatnie zawody sezonu, Rajd Węgier wyłoni zwycięzcę Rajdowych Mistrzostw Europy

2019-11-08, 12:15 aktualizacja : 2019-11-08, 12:16
FCA Polska/Andrea Nucita (IT) Abarth 124 rally #31 team Bernini Rally - Rally Barum Zlin ERC
FCA Polska/Andrea Nucita (IT) Abarth 124 rally #31 team Bernini Rally - Rally Barum Zlin ERC
Po pierwszych pięciu zawodach Abarth Rally Cup dwie drużyny – Bernini Rally i Rallytechnology – rywalizują o zwycięstwo w ostatnim wyścigu bieżącego sezonu – Rajdzie Węgier, zaplanowanym na 8-10 listopada 2019. To jednomarkowe mistrzostwa przeznaczone dla kierowców, którzy wybrali Abartha 124 rally, aby wziąć udział w prestiżowych Rajdowych Mistrzostwach Europy ERC.

Włoska drużyna Bernini Rally z Andreą Nucitą i Bernardo di Caro oraz polska drużyna Rallytechnology z Dariuszem Polońskim i Łukaszem Sitkiem będą walczyć o wygraną w Abarth Rally Cup 2019. Zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 30 000 euro.

Każdy zespół Abartha może poszczycić się sukcesami w poprzednich 5 zawodach bieżącego sezonu Abarth Rally Cup – Nucita zwyciężył trzykrotnie, wygrywając na odcinkach szutrowych na Łotwie, w Polsce oraz na nawierzchni asfaltowej w Rajdzie Czech, natomiast jego rywal zwyciężył w Rzymie w „Rally di Roma Capitale” i trzy razy uplasował się na drugim miejscu. W Abarth Rally Cup swoje prowadzenie umocnił Nucita, który obecnie ma przewagę 8 punktów nad Polońskim. Zwycięstwo rozstrzygnie się zatem w ostatnim wyścigu tego sezonu.

Na trzecim miejscu Abarth Rally Cup jest hiszpańska załoga SMC Junior Motorsport w składzie Alberto Monarri i Alberto Chamorro, która zwyciężyła w Rajdzie Wysp Kanaryjskich, otwierającym sezon ERC, wliczanym również do „Spanish Championship Asphalt Rally”, CERA. Drugi rok z rzędu ta sama drużyna zdobyła tytuł CERA Two-Wheel Drive.

„Zdobycie upragnionego tytułu oznaczałoby osiągnięcie celu, który wyznaczyliśmy sobie na początku sezonu. Uważam, że mamy spore szanse na wygraną, ale musimy być bardzo skoncentrowani, jeśli chcemy uniknąć błędów. To będzie wielkie wyzwanie” - powiedział Andrea Nucita (Bernini Rally).

„Z matematycznego punktu widzenia mamy tylko jedną szansę na wygraną. Jesteśmy tutaj, by dalej uczyć się, jak prowadzić ten fantastyczny samochód. Andrea Nucita jest świetnym kierowcą i jeśli uda nam się zbliżyć do jego wyniku będziemy bardzo zadowoleni. W każdym razie chcemy wygrać, nawet jeśli byłaby to dla nas niespodzianka” - Dariusz Poloński (Rallyetechnology).

Oba zespoły biorą udział w Rajdzie Węgier po raz pierwszy. „Hungarian Rally” wyróżniają szybkie, techniczne asfaltowe odcinki wijące się wąskimi wiejskimi drogami. Kolejnym wyzwaniem dla kierowców będą zmieniające się warunki pogodowe utrudniające jazdę na trasie ze względu na różne poziomy przyczepności. Jednakże warunki te podkreślą moc, przyczepność i równowagę dynamiczną Abartha 124 rally.

W Rajdzie Węgier będzie również rywalizowała czeska załoga w składzie Martin Rada i Jugas Jasoslav w barwach Abarth Agrotec Czech Team.

Rajd rozpocznie się w miejscowości Nyíregyháza o godz. 18:05 w piątek, 8 listopada. Wtedy odbędzie się także pierwszy odcinek specjalny. W sobotę przewidziany jest pierwszy etap, który rozpocznie się o godzinie 7:10 i zakończy o 19:03, po 6 odcinkach specjalnych. Niedziela będzie ostatnim dniem zawodów. Start przewidziano na godz. 7:20, a przyjazd na metę na 18:37, obejmując kolejnych 7 odcinków czasowych. W sumie zawodnicy przejadą 1001 km, w tym 211,50 km składających się na 14 odcinków specjalnych.

Źródło informacji: FCA Polska