Uwięziony geniusz. Giovanni Battista Piranesi. Wystawa w 300. rocznicę urodzin

2020-09-24, 13:18 aktualizacja : 2020-09-24, 13:21
Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum/Portret G.B. Piranesiego autorstwa F. Polanzaniego (1750); kolekcja Adama Broża
Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum/Portret G.B. Piranesiego autorstwa F. Polanzaniego (1750); kolekcja Adama Broża
Briefing prasowy dotyczący wystawy odbędzie się 28 września 2020 r., godz. 11.00 w Bibliotece Królewskiej Zamku Królewskiego w Warszawie.

Briefing poprzedzi otwarcie wystawy prezentującej ryciny z cyklu „Carceri” („Więzienia”) G.B. Piranesiego (1720-1778), obejmującego szesnaście akwafort. Seria przedstawia fantastyczną wizję więzień i uważana jest za najbardziej interesującą kreację tego artysty. Przez lata doczekała się ona wielu analiz, w których odkrywano kunszt Piranesiego jako artysty-grafika, budowniczego wieloplanowych, architektoniczno-scenograficznych kompozycji oraz wnikliwego obserwatora starożytności, wplatającego w sceny „Carceri” elementy rzymskich artefaktów. Przede wszystkim jednak cykl „Carceri” to jedno z najbardziej tajemniczych dzieł w historii grafiki, posiadające wiele interpretacji odnoszących się do metafizyki, filozofii i literatury.

Prezentowane dzieła pochodzą z kolekcji króla Stanisława Augusta, przechowywanej w Gabinecie Rycin Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Zgromadzony przez władcę zbiór jest największą w Polsce kolekcją prac Piranesich, Giovanniego Battisty i jego syna Francesca, i jedną z największych na świecie. Wyjątkowym walorem kolekcji jest świeżość i doskonała jakość stosunkowo wczesnych odbitek drukowanych w rzymskim warsztacie Piranesiego. Ryciny te, po raz pierwszy pokazywane w Zamku Królewskim w Warszawie, zapowiadają planowane przez Zamek pokazy innych prac graficznych Piranesiego.

Wystawę uzupełnia znakomity portret artysty wykonany przez jego przyjaciela, Francesco Polanzaniego, zw. Felice w 1750 r. Wizerunek ten, tak samo jak cykl „Carceri”, zawiera wiele znaczeń symbolicznych odnoszących się do twórczości Piranesiego.

Prezentowana w Zamku Królewskim w Warszawie wystawa wpisuje się w przypadający 4 października, obchodzony właśnie na całym świecie jubileusz 300. urodzin artysty. Wystawa czynna jest w Sali Dwusłupowej Zamku Królewskiego w Warszawie do 5 stycznia 2021 roku.

Kurator wystawy: Tomasz Jakubowski; współpraca: dr hab. Jolanta Talbierska, kierownik Gabinetu Rycin Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.

Źródło informacji: Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum