Szpitale z Wielkopolski z nowym sprzętem sfinansowanym ze środków UE

2023-03-31, 11:45 aktualizacja: 2023-03-31, 13:20
Fot. UM Województwa Wielkopolskiego
Fot. UM Województwa Wielkopolskiego
Do szpitali w Gostyniu i Rawiczu trafi prawie 7 mln zł dofinansowania z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020. Pieniądze pochodzą z puli przeznaczonej na wspieranie kryzysowych działań naprawczych w obszarze zdrowia REACT-EU.

Urząd Marszałkowski województwa wielkopolskiego poinformował o przekazaniu szpitalom w Gostyniu i Rawiczu środków na doposażenie placówek aparaturę medyczną m.in. tomograf, mammograf, aparaty RTG. Fundusze zostały przekazane w ramach działania REACT-EU, które Unia europejska uruchomiła do walki ze skutkami Covid – 19. 

„Specjalny budżet został przeznaczony na realizację zadań, niwelujących kryzys w opiece zdrowotnej. Zwłaszcza skutki długotrwałego, utrudnionego dostępu do placówek medycznych oraz wpływu na zdrowie osób, które doświadczyły zakażenia koronawirusem, szczególnie w zakresie powikłań układu oddechowego, krążenia i nerwowego. Zakup nowego sprzętu do diagnostyki to odpowiedź na to, co może nastąpić po covidzie” – powiedział marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.  

Jak podano w komunikacie urzędu powiat gostyński otrzymał ponad 3,6 mln zł wsparcia, dzięki czemu będzie mógł zmodernizować diagnostykę obrazową w Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Gostyniu. Placówka zakupi m.in. nowy tomograf komputerowy, aparaty RTG, mammograf cyfrowy czy zestaw endoskopowy. 

Natomiast do szpitala powiatowego w Rawiczu trafiło 3,2 mln zł unijnego wsparcia. Placówka zamierza za te środki zakupić sprzęt medyczny, aparaturę medyczną i diagnostyczną, a także przeprowadzić prace modernizacyjno-adaptacyjne z myślą o utworzeniu centralnej sterylizatorni. 

Jak poinformowała Anna Parzyńska-Paschke z biura komunikacji urzędu w sumie 34 placówki ochrony zdrowia z całej Wielkopolski otrzymają ponad 111 mln zł na działania naprawcze po COVID-19.

mr/