O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Dlaczego warto rozpocząć współpracę biznesu z nauką?

Synergia działań biznesu i nauki jest niezbędna, by wyznaczać kierunki rozwoju i wdrażać innowacje, wzmacniać pozycję i konkurencyjność organizacji, a także zatrudniać wykwalifikowaną kadrę. Szkoły wyższe poszukują możliwości rozwoju dla studentów oraz absolwentów, a także kadry naukowej, przedsiębiorcy – dostępu do najnowszych badań naukowych, innowacyjnych rozwiązań, oraz do ekspertów nauki czy, najzdolniejszych absolwentów, w ramach współpracy employer brandingowej.

Wydział Zarządzania UW (1)
Wydział Zarządzania UW (1)

Rozwój i absorpcja innowacji stanowią jeden z filarów gospodarki opartej na wiedzy oraz podstawowy element polityki spójności społeczno-gospodarczej.

Współpraca międzysektorowa jest więc coraz częściej postrzegana jako klucz do sukcesu zarówno naukowego, jak i biznesowego. Przedsiębiorcy, stawiając na współpracę z nauką, zyskują m.in. badania zakotwiczone w kontekście naukowym. Z perspektywy naukowców współpraca nauka-biznes jest również bardzo istotna, ponieważ umożliwia im rozwój i wykorzystanie wiedzy w praktyce wdrażanych rozwiązań.

Dla skutecznego transferu innowacji jest potrzebna efektywna współpraca sektora nauki i biznesu oraz innych instytucji, a w tym polu Polska ma jeszcze wiele do wykonania. Jak wynika z raportu „Działalność innowacyjna przedsiębiorstwa w Polsce w latach 2018–2020” Głównego Urzędu Statystycznego – w latach 2018–2020 aktywność innowacyjną wykazało 36,7% przedsiębiorstw przemysłowych oraz 33,0% przedsiębiorstw usługowych.

Wynik nie jest imponujący, zwłaszcza, że jak wynika z trzeciej edycji badania PARP pt. „Monitoring innowacyjności polskich przedsiębiorstw (w tym mikroprzedsiębiorstw)” za 2020 rok – polskie przedsiębiorstwa częściej wprowadzają innowacje procesów biznesowych (24,5%) niż innowacje produktowe (13,1%) i zdecydowanie częściej wprowadzają innowacje nowe w skali firmy – 25,7%, niż w skali rynku – 6,1%.

 synergia.wz.uw.edu.pl - Wydział Zarządzania UW (2)

Wydział Zarządzania UW.

Te dane PARP dają do myślenia, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że działalność innowacyjna polskich firm to przede wszystkim nakłady inwestycyjne w środki trwałe – m.in. zakup maszyn i urządzeń (w tym sprzętu komputerowego), środki transportu i inne (65% firm aktywnych innowacyjnie), a głównym źródłem innowacji w polskich przedsiębiorstwach jest kadra zarządzająca (70% firm aktywnych innowacyjnie).

Oznacza to dobitnie, że zdobywanie przewagi konkurencyjnej to w dużej mierze inwestowanie nie tylko w same innowacje, ale przede wszystkim w kompetencje ludzi, którzy je wdrażają. Pozyskanie takich pracowników to duże wyzwanie menedżerów i zespołów HR.

Do współpracy dochodzi najczęściej z inicjatywy firmy, przy czym dużą trudnością jest znalezienie właściwego naukowca–specjalisty chcącego podjąć się prac wdrożeniowych. Przedsiębiorcy preferują bezpośredni kontakt z konkretnym naukowcem odpowiedzialnym za projekt po stronie instytucji naukowej. Zapewnia to partnerską relację, efektywną komunikację i sprawną realizację projektu.

Synergia działań nauka-biznes

Naprzeciw tym problemom wyszedł Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, który stworzył specjalny portal Synergia WZ UW, którego celem jest łączenie świata nauki biznesu i usprawnienie tej współpracy. Dzięki niemu można znaleźć absolwentów i ekspertów naukowych w danej dziedzinie, zamieścić oferty pracy, praktyk czy staży lub informacje o projektach skierowanych do studentów lub absolwentów, a także wspólnie z kadrą naukową WZ UW zorganizować szkolenia czy warsztaty.

 synergia.wz.uw.edu.pl - Wydział Zarządzania UW (3)

Wydział Zarządzania UW.

Dlaczego warto postawić na współpracę nauki i biznesu?

Współpraca biznesu z nauką się opłaca. Nie tylko w ramach networkingu, transferu wiedzy i wykwalifikowanej kadry, ale również w ramach badań funkcjonowania organizacji, a następnie rzetelnej oceny i optymalizacji działań, a także wdrażania innowacji. Jak wskazują autorzy wspomnianego wyżej raportu PARP – wśród korzyści płynących z prowadzenia działalności innowacyjnej przedsiębiorcy zyskują m.in.: poprawę jakości obsługi klienta (54%), zwiększenie zdolności dostosowania się do wymogów klientów (51%), podniesienie jakości wyrobów i usług (51%), zwiększenie wydajności pracy (43%), a także pozyskanie nowych klientów (43%), wzmocnienie marki (43%), wzrost sprzedaży (37%) oraz wzrost zysku netto (33%).

Współpraca, w której wszyscy wygrywają

Światowe doświadczenia wskazują na ważną rolę powiązań łączących przedsiębiorstwa z innymi podmiotami w generowaniu innowacji. Współpraca biznesu, instytucji z uczelniami składa się na system, w ramach którego przedsiębiorstwa zyskują dostęp do rzetelnej wiedzy, co z kolei umożliwia im wzrost, generowanie nowych pomysłów i uzyskanie przewagi konkurencyjnej.

Do innych korzyści ze współpracy należy zaliczyć tworzenie własnych zasobów intelektualnych, podnoszenie efektywności funkcjonowania firmy, wpływanie na poprawę funkcjonowania otoczenia instytucjonalno-prawnego. W rezultacie działania kooperacyjne pomagają w przezwyciężaniu strukturalnych ograniczeń prowadzenia działalności.

Jeśli chcesz nawiązać współpracę Twojej firmy z nauką, zarejestruj się w Strefie Biznes portalu Synergia WZ UW! https://synergia.wz.uw.edu.pl/strefa-biznes/

Więcej na: https://synergia.wz.uw.edu.pl/

Źródło informacji: synergia.wz.uw.edu.pl
 

synergia.wz.uw.edu.pl
Uwaga: Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną.

Serwisy ogólnodostępne PAP