Drukarki 3D pozwolą na tworzenie spersonalizowanej czekolady

2020-02-17, 06:40 aktualizacja : 2020-02-17, 08:55
Szwajcarski producent czekolady opracował drukarkę 3D, która będzie drukowała słodycze według projektu klienta. Projekt przeznaczony jest dla klientów biznesowych, ale firma ma nadzieję, że w przyszłości drukarki dostępne będą w każdym domu - pisze Bloomberg.

Drukującą czekoladę drukarkę 3D stworzyła szwajcarska firma Barry Callebaut AG, stojąca za produkcją słodyczy dla takich firm jak Nestle, Inilever czy Hershey. Spersonalizowane czekolady sprzedawane będą, przynajmniej na początku, za pośrednictwem firmy Mona Lisa, która specjalizuje się w produkcji czekoladowych dekoracji, posypek i figurek.

Usługa dostępna będzie na razie dla klientów biznesowych, którzy będą mogli zaprojektować sobie własne rodzaje, kształty i rozmiary zamawianych słodyczy.

"To odzwierciedla współczesny trend personalizacji produktów. Konsumenci chcą potem pochwalić się ich zdjęciami np. na Instagramie, oczekują też artykułów najwyższej jakości" - powiedział Bloombergowi Pablo Perversi szef działu innowacji firmy Barry Callebaut.

Dodał także, że stworzone przez firmę urządzenie, pozwala na wydrukowanie w 3D zróżnicowanych produktów i to na dużą skalę.

Firma spodziewa się również, że w przyszłości jej drukarki trafią do domów zwykłych konsumentów.

"Pomysł posiadania w domu urządzenia drukującego czekoladę, np. na kapsułki, które pozwalają uzyskać pożądany kształt, to coś świetnego. Nie doszliśmy jeszcze do tego momentu, ale widzimy pewne możliwości i zamierzamy je wykorzystać" - powiedział dziennikarzom Perversi. (PAP)

jowi/ malk/