Uber Eats dodaje przycisk datków dla restauracji dotkniętych epidemią

2020-04-04, 07:45 aktualizacja : 2020-04-04, 09:22
Uber Eats dodał w swojej aplikacji przycisk datków dla restauracji dotkniętych epidemią Covid-19. Firma przeznaczy 3 mln USD na dublowanie udzielanego przez użytkowników wsparcia finansowego lokali gastronomicznych. Kolejne 2 mln wspomoże fundusz pomocy pracownikom – podał serwis The Verge.

Jeśli klient wspomoże finansowo ulubioną restaurację przy okazji zamówienia z niej jedzenia, Uber przekaże jej datek w tej samej wysokości. Na inicjatywę tę firma przeznaczyła 3 mln USD. Firma poinformowała, że 100 proc. każdego datku trafi bezpośrednio do wskazanego punktu gastronomicznego. Kolejne 2 mln USD trafią z kont amerykańskiej spółki do Funduszu Pomocy Pracownikom Restauracyjnym.

Wcześniej Uber zaprzestał pobierania opłaty za dostawę od restauracji nienależących do sieci, by wspomagać ich działanie w kryzysie spowodowanym pandemią. W ramach działań pomocowych zapowiedziano też dostawy darmowych posiłków dla ponad 300 tys. pracowników medycznych.

Jako jedne z pierwszych zapowiedź nowej inicjatywy datków otrzymały nowojorskie restauracje współpracujące z Uber Eats. Firmy gastronomiczne na innych rynkach Ubera mają otrzymać podobne informacje w najbliższym czasie. Uber poinformował, że nie prosi o pozwolenie na zbieranie datków w imieniu restauracji, ale każda z nich może w prosty sposób wypisać się z inicjatywy.

Firmy Yelp i GoFundMe spotkały się ostatnio z falą krytyki, po tym jak bez wiedzy i poinformowania dziesiątek tysięcy właścicieli restauracji rozpoczęły zbiórki pieniędzy w ich imieniu – przypomniał Verge.

Serwis wskazał, że Uber poinformował swoich partnerów przed faktem, podczas gdy Yelp rozpoczął akcję bez komunikacji z partnerami. Niektórzy z restauratorów, m.in. ci którzy prowadzą własne zbiórki, twierdzili że proces wypisania się z akcji był zawiły.

Funduszu Pomocy Pracownikom Restauracyjnym, na który Uber przekaże 2 mln USD, jest zarządzany przez reprezentującą ponad 500 tys. właścicieli restauracji grupę lobbingową National Restaurant Association. Pracujące w tym segmencie rynku osoby mogą liczyć na przyznanie im grantów, jeśli zostali dotknięci przez kryzys Covid-19, m.in. gdy obcięto im stawki za pracę lub zwolniono z niej. (PAP)

kso/ mam/