Targi motoryzacyjne w Genewie dopiero w 2022 r.

2020-06-30, 12:48 aktualizacja : 2020-06-30, 13:29
Targi motoryzacyjne w Genewie nie odbędą się nie tylko w tym, ale także w przyszłym roku. Kolejna edycja Geneva International Motor Show planowana jest dopiero na 2022 r. - ogłosili organizatorzy. Decyzja ma związek z kryzysem wywołanym pandemią COVID-19.

Jak wyjaśnili organizatorzy Geneva International Motor Show, ich decyzja motywowana jest ograniczonym zainteresowaniem producentów samochodów w dobie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 powodującego chorobę COVID-19. Większość potencjalnych wystawców oceniło, że prawdopodobnie nie weźmie udziału w targach w 2021 r., natomiast byłoby zainteresowanych powrotem w 2022 r.

"Sektor motoryzacyjny przechodzi obecnie przez trudny okres, a wystawcy potrzebują czasu, by podnieść się ze skutków pandemii" - przekazały komitet i rada Foundation Salon International de l'Automobile. Ich oświadczenie przytacza agencja Reutera.

Tegoroczne targi motoryzacyjne w Genewie miały się odbyć w pierwszej połowie marca. Wydarzenie odwołano jednak ze względu na obawy dotyczące pandemii. Okres od marca do połowy kwietnia był szczytem pierwszej fali epidemii w Szwajcarii. Ze względu na rozprzestrzenianie się nowego koronawirusa odwołano lub przesunięto także podobne imprezy branżowe w innych częściach świata, m.in. w Nowym Jorku, które planowano na połowę kwietnia. Obecnie to wydarzenie planowane jest na przełom sierpnia i września 2020 r.

Jako prawdopodobna najwcześniejsza data wdrożenia szczepionki przeciwko COVID-19 wskazywana jest druga połowa 2021 r. Eksperci oceniają, że do czasu jej upowszechnienia prawdopodobne są okresowe nowe skoki zakażeń.

Branża motoryzacyjna odczuwa skutki pandemii na dwa sposoby. Po pierwsze, ograniczenia w przemieszczaniu się i handlu oraz kryzys gospodarczy odbijają się na działaniu salonów sprzedaż i na popycie na nowe samochody. Po drugie, wdrażane w ramach walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa środki zaradcze wymuszają zmniejszenie produkcji w fabrykach - czasowo zamkniętych lub działających w zredukowanym składzie w związku z zaostrzonymi normami BHP. (PAP)

mk/ mam/