Delfin-android może zastąpić żywe zwierzęta w parkach rozrywki

2020-10-18, 07:31 aktualizacja : 2020-10-18, 11:41
Amerykańska firma Edge Innovations, która specjalizuje się w tworzeniu efektów specjalnych do filmów, zaprojektowała robota do złudzenia przypominającego prawdziwego delfina. Jego twórcy uważają, że android mógłby z powodzeniem zastąpić żywe zwierzęta np. w delfinariach.

Opracowany przez kalifornijską firmę Edge Innovations delfin-android waży 250 kg i ma dwa i pół metra długości, a jego skóra zrobiona jest z silikonu medycznego. Warty od 3-5 mln dolarów robot powstał w ramach programu dla szkół i w partnerstwie z projektem TeachKind prowadzonym przez PETA.

Twórcy maszyny liczą na to, że android mógłby zastąpić żywe zwierzęta w delfinariach.

"Obecnie ok. 3 tys. delfinów przebywa w niewoli. Generują one kilka miliardów dolarów dochodu dla parków rozrywki. Myślę, że możemy wykorzystać ten popyt i zaoferować ludziom inny sposób na pokochanie delfinów" - powiedział agencji Reutera Walt Conti, szef firmy.

Conti dodał również, że roboty mogłyby przyciągnąć do parków tych widzów, którzy zrezygnowali z ich odwiedzania, nie chcąc patrzeć na cierpienie zwierząt. Tym bardziej, że szacuje się, iż ok. 20 państw zakazało lub ograniczyło pokazy z udziałem zwierząt w parkach rozrywki lub cyrkach.

Edge Innovations specjalizuje się w animatronice, czyli elektronicznych technikach animacji filmowej. Współpracowała m.in. przy tworzeniu takich hollywoodzkich produkcji, jak "Uwolnić orkę", "Anakonda" czy "Piekielna głębia". (PAP)

jowi/ mk/