Tesla Model Y produkowany w Szanghaju dopuszczony do sprzedaży w ChRL

2020-11-30, 12:12 aktualizacja : 2020-11-30, 13:16
Tesla uzyskała zgodę chińskich władz na rozpoczęcie sprzedaży na największym rynku motoryzacyjnym świata elektrycznych SUV-ów Model Y produkowanych w Gigafactory w Szanghaju - odnotowuje w poniedziałek agencja Reutera.

Reuters powołuje się na informację zamieszczoną w poniedziałek na stronie chińskiego ministerstwa przemysłu i technologii informatycznych. Jak podaje agencja, koncern motoryzacyjny Elona Muska wniosek o zgodę na rozpoczęcie sprzedaży Modelu Y w ChRL złożył wcześniej w listopadzie.

Dotychczas szanghajska fabryka zaopatrywała chiński rynek w elektryczne sedany Tesla Model 3. W październiku br. koncern sprzedał ich tam ponad 13 tys. W tym samym miesiącu firma rozpoczęła eksport produkowanych w ChRL pojazdów do Europy. W ostatnich miesiącach koncern prowadził rozbudowę zakładu z myślą o zwiększeniu produkcji akumulatorów i innych komponentów, a także uruchomieniu montażu elektrycznych SUV-ów Model Y, które teraz będą mogły trafić do sprzedaży. Od 2021 r. w Szanghaju mają powstawać także ładowarki samochodowe.

Gigafactory w Szanghaju była pierwszym tego rodzaju obiektem Tesli poza Stanami Zjednoczonymi. Zakład rozpoczął produkcję w grudniu ubiegłego roku. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami docelowo moce produkcyjne Tesla Giga Shanghai mają sięgać 200 tys. pojazdów rocznie (150 tys. w roku bieżącym). Podobny obiekt z myślą o rynkach europejskich - Tesla Gigafactory 4 - powstaje w Niemczech w Gruenheide pod Berlinem. (PAP)

mk/ mam/