Міністри енергетики Польщі та України проведуть переговори в середу
Міністр енергетики Польщі Мілош Мотика в середу проведе зустріч із віцепрем’єром, міністром енергетики України Денисом Шмигалем, щоб обговорити, зокрема, використання транскордонних енергетичних з’єднань. За словами міністра, розширення імпортних потужностей Польщі може бути вигідним для України, Угорщини та Словаччини.
"Сьогодні у нас запланована двостороння зустріч із паном прем’єром Шмигалем. (...) Ми будемо обговорювати питання транскордонних з’єднань. Ми також хочемо отримати відповідь від української сторони щодо того, якою буде стратегія, яку вони мають намір представити на цій конференції стосовно наступних років, у що вони хочуть інвестувати", – сказав Мотика журналістам у кулуарах конференції Energize EU, організованої аналітичним центром Forum Energii.
Йдеться про стратегію енергетичної трансформації до 2050 року, яку представники українського уряду мають презентувати на майбутній конференції Ukraine Recovery Conference у Ґданську.
Мотика додав, що предметом обговорень також стане те, як Україна бачить роль транскордонних газових та електроенергетичних з’єднань із Польщею. Тому, на його думку, важливу роль на конференції відіграватиме присутність польських та українських компаній із цих секторів.
Він також зазначив, що політико-історична ситуація не повинна впливати на співпрацю в енергетичній сфері.
"Якщо є шанс, що наші компанії зможуть заробити, то ми ж не будемо ображатися на рішення, які українці часто приймають з огляду на внутрішню політику. Ми будемо пропонувати їм конкретні пропозиції й сподіваємося, що вони ними скористаються", – наголосив міністр енергетики Польщі.
За словами Мотики, той факт, що пропускну здатність запланованого другого плавучого термінала зрідженого газу (FSRU) зарезервували чотири польські компанії, не виключає того, що Україна та інші країни регіону можуть скористатися імпортом газу цим шляхом.
"Це не виключає можливості надання підтримки цим країнам. Я маю на увазі підтримку у переході угорців та словаків протягом найближчих місяців з російського газу на газ з інших напрямків. І ми маємо для цього готові рішення", – заявив він.
У вівторок компанія Gaz-System ухвалила інвестиційне рішення щодо будівництва другого плавучого термінала для регазифікації (FSRU) у Ґданській затоці. У результаті так званої процедури open season пропускну здатність термінала зарезервували компанії Orlen, Unimot, Polska Grupa Energetyczna та Enea. Gaz-System повідомив, що прийняв рішення про збільшення регазифікаційної потужності термінала з запланованих 4,5 млрд куб. м до 6,1 млрд куб. м газу на рік. У результаті з’явилися вільні слоти, тобто часові вікна, доступні для суден, що транспортують ЗПГ, які в майбутньому будуть запропоновані учасникам ринку.
"Існує низка рішень, які мають певні обмеження, проте ми бачимо можливість для них долучитися до цієї справи", – сказав Мотика, відповідаючи на запитання про те, чи зможуть компанії з України, Словаччини та Угорщини скористатися вільними слотами.
(PAP)
Опр. Roman Havryshchak
hav/