O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

44 procent użytkowników zrezygnowałoby z mediów społecznościowych, gdyby były one płatne. Jest raport

92 proc. Polaków korzysta obecnie z mediów społecznościowych; 44 proc. zrezygnowałoby, gdyby media społecznościowe były dostępne jedynie w płatnym modelu subskrypcyjnym – wynika z badaniu "Polaków Portfel Własny: trendy e-commerce 2023".

Kobieta wykonująca selfie smartfonem, fot. PAP/Archiwum Kalbar
Kobieta wykonująca selfie smartfonem, fot. PAP/Archiwum Kalbar

65 proc. Polaków kupujących online korzysta z usług subskrypcyjnych, np. platform typu Netflix – wskazano w raporcie "Polaków Portfel Własny: trendy e-commerce 2023" Santander Consumer Banku. Wśród respondentów korzystających z takich usług znalazło się najwięcej 18-29 latków (79 proc.) i 30-39 latków (75 proc.).

Zgodnie z badaniem posiadanie takiej formy subskrypcji deklarowało również 79 proc. ankietowanych zarabiających między 5000 a 6999 zł netto. Jak zauważyła, cytowana w raporcie Ewelina Krzynowy-Gaweł z Santander Consumer Banku, żadnej internetowej usługi subskrypcyjnej nie posiada 35 proc. badanych. Odpowiedzi takiej udzieliło 60 proc. respondentów powyżej 60 r.ż. oraz 41 proc. respondentów mieszkających na wsi.

Więcej

Alisha Lehmann. Fot. PAP/EPA/	MICHAEL BUHOLZER
Alisha Lehmann. Fot. PAP/EPA/ MICHAEL BUHOLZER

Została okrzyknięta najseksowniejszą piłkarką świata

"Takie rozwiązania nie są też popularne wśród zarabiających najmniej do 1999 zł netto. Ponad połowa badanych z tej grupy stwierdziła, że nie posiada żadnej takiej usługi" – wskazała ekspertka.

Jak wynika z badania, 92 proc. respondentów korzysta obecnie z mediów społecznościowych. Spośród tej grupy, na pytanie, czy korzystaliby z nich dalej, jeśli byłyby dostępne jedynie w płatnym modelu subskrypcyjnym, 44 proc. odpowiedziało "nie", a 39 proc. "tak".

W raporcie przekazano, iż spośród badanych korzystających z usług subskrypcyjnych, 32 proc. posiada jedno takie rozwiązanie, 28 proc. używa dwóch takich usług, 23 proc. korzysta z trzech takich rozwiązań, a 5 proc. – z pięciu. Zapytani o rodzaj posiadanych subskrypcji internetowych, respondenci wymieniali: serwisy streamingowe z filmami i serialami (91 proc.), platformy muzyczne (34 proc.), usługi oferujące e-booki i audiobooki (15 proc.) oraz serwisy z grami i programy lub aplikacje użytkowe np. do pracy (w obu przypadkach po 9 proc.).

Badanie zostało zrealizowane przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) na przełomie września i października 2023 r. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa 1000 dorosłych Polaków kupujących w internecie. (PAP)

 

autor: Adrian Reszczyński

sma/

Zobacz także

  • Logo TikToka na smartfonie, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/CAROLINE BREHMAN
    Logo TikToka na smartfonie, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/CAROLINE BREHMAN

    Albania zniosła zakaz korzystania z TikToka

  • Ikony portali społecznościowych na ekranie telefonu, fot. PAP/EPA/ADAM VAUGHAN
    Ikony portali społecznościowych na ekranie telefonu, fot. PAP/EPA/ADAM VAUGHAN

    Francja na drodze do zakazania używania social mediów przez osoby poniżej 15 lat. Macron zabrał głos

  • Smartfony ograniczają zainteresowanie uczniów nauką. Fot. PAP/Leszek Szymanowski
    Smartfony ograniczają zainteresowanie uczniów nauką. Fot. PAP/Leszek Szymanowski

    Smartfony ograniczają zainteresowanie uczniów nauką

  • Smartfon z aplikacjami social mediów na tle parlamentu w Canberze Fot. PAP/EPA/LUKAS COCH
    Smartfon z aplikacjami social mediów na tle parlamentu w Canberze Fot. PAP/EPA/LUKAS COCH

    Australia odcięła dzieci od social mediów. Liczba zablokowanych kont robi wrażenie

Serwisy ogólnodostępne PAP