O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Barbara Nowacka: Szymon Hołownia na pewno będzie marszałkiem zmieniającym parlament

Szymon Hołownia na pewno będzie marszałkiem zmieniającym parlament - oceniła w poniedziałek w Sejmie posłanka KO Barbara Nowacka. Podkreśliła, że w wystąpieniu nowego marszałka Sejmu ważna była "obietnica demokratyzacji parlamentu".

Posłanka KO Barbara Nowacka Fot. PAP/Adam Warżawa
Posłanka KO Barbara Nowacka Fot. PAP/Adam Warżawa

Więcej

Szymon Hołownia, fot. PAP/Radek Pietruszka
Szymon Hołownia, fot. PAP/Radek Pietruszka

Nowy marszałek Sejmu: dziś w nocy barierki otaczające do tej pory Sejm znikną [NASZE WIDEO]

Szymon Hołownia (Polska 2050) został w poniedziałek wybrany Marszałkiem Sejmu X kadencji. Poparło go 265 posłów. Kandydatką Prawa i Sprawiedliwości, które w Sejmie X kadencji ma 194 mandaty, była Elżbieta Witek, którą poparło 193 posłów.

"Po tym głosowaniu (na marszałka Sejmu - PAP) nikt nie może już mieć wątpliwości, że jest w tym Sejmie większość gotowa do wzięcia odpowiedzialności za kraj" - mówił Hołownia w wystąpieniu po wyborze na marszałka Sejmu. Jak zapewniał, "Sejm nie będzie azylem dla przestępców". "Sejm nie będzie polem do korupcji. Sejm nie będzie nigdy więcej trybuną dla pogardy" - oświadczył.

Posłanka KO Barbara Nowacka pytana przez PAP, jak ocenia wystąpienie nowego marszałka Sejmu powiedziała: "Krótko, treściwie, obietnica demokracji i demokratyzacji parlamentu, co mnie bardzo cieszy".

"Na pewno będzie marszałkiem zmieniającym parlament" - podkreśliła Nowacka.

Hołownia był kandydatem na marszałka Sejmu Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy - ugrupowań, które podpisały umowę koalicyjną i mają 248 mandatów w Sejmie. Hołownia ma sprawować tę funkcję do 13 listopada 2025 r. W drugiej połowie kadencji Sejmu marszałkiem izby niższej, zgodnie z umową koalicyjną, ma być Włodzimierz Czarzasty (Nowa Lewica).

autorka: Karolina Kropiwiec

mar/
 

Zobacz także

  • Minister edukacji Barbara Nowacka podczas obchodów Dnia Nauczyciela w KPRM w Warszawie Fot. PAP/Radek Pietruszka
    Minister edukacji Barbara Nowacka podczas obchodów Dnia Nauczyciela w KPRM w Warszawie Fot. PAP/Radek Pietruszka

    Nowacka do rodziców: nauczyciele dbają o wasze dzieci, zaufajcie im

  • Ministra edukacji Barbara Nowacka. Fot. PAP/	Albert Zawada
    Ministra edukacji Barbara Nowacka. Fot. PAP/ Albert Zawada

    Nowacka: przyczyny rezygnacji z edukacji zdrowotnej będą analizowane

  • Ministra edukacji Barbara Nowacka. Fot. PAP/Marcin Obara
    Ministra edukacji Barbara Nowacka. Fot. PAP/Marcin Obara

    Nowacka o edukacji zdrowotnej: to dodatkowa godzina w szkole, ale najlepiej zainwestowana

  • Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka podczas konferencji „Edukacja zdrowotna – korzyści na całe życie”, fot. PAP/Radek Pietruszka
    Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka podczas konferencji „Edukacja zdrowotna – korzyści na całe życie”, fot. PAP/Radek Pietruszka

    Edukacja zdrowotna w szkołach. Nowacka zaapelowała do rodziców

Serwisy ogólnodostępne PAP