O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Będzie misja wojskowa w Ukrainie? Rafał Trzaskowski o propozycji prezydenta Francji

Nie sądzę, by wysłanie polskich wojsk do Ukrainy było dobrym pomysłem - powiedział prezydent Warszawy, kandydat na prezydenta Rafał Trzaskowski, pytany o wypowiedź prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, który stwierdził, że ewentualna misja pokojowa w Ukrainie powinna liczyć co najmniej 200 tys. żołnierzy.

Rafał Trzaskowski Fot. PAP/Radek Pietruszka
Rafał Trzaskowski Fot. PAP/Radek Pietruszka

Więcej

Donald Trump Fot. PAP/EPA/MICHAEL BUHOLZER
Donald Trump Fot. PAP/EPA/MICHAEL BUHOLZER

Prezydent USA: mam nadzieję, że Chiny pomogą nam zakończyć wojnę w Ukrainie 

Pomysłodawcą sojuszniczej misji rozjemczej, która po zakończeniu wojny w Ukrainie miałaby pilnować terytorium tego kraju, jest prezydent Francji Emmanuel Macron.

W grudniu, po spotkaniu z Macronem, premier Donald Tusk podkreślił jednak, że nasz kraj nie planuje wysłania wojsk do Ukrainy po ewentualnym rozejmie, a decyzje w tej sprawie będą zapadać tylko i wyłącznie w Warszawie.

Pytany o słowa prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który podczas obecnego Światowego Forum Ekonomicznego w Davos ocenił, że w ramach takiej misji w Ukrainie powinno stacjonować co najmniej 200 tys. żołnierzy, bo inaczej "nic to nie da", również Trzaskowski sceptycznie odniósł się do takiego pomysłu.

"Nie sądzę, by wysłanie polskich wojsk do Ukrainy było dobrym pomysłem i powinno być rozważane. Przede wszystkim powinniśmy zakończyć wojnę. I mam nadzieję, że zakończy się ona w taki sposób, który będzie korzystny dla Ukrainy - to jest najważniejsze" - podkreślił, wskazując, że Ukraina walczy również o polskie bezpieczeństwo.

Podczas swojej styczniowej wizyty w Polsce Zełenski powiedział, że popiera pomysł wysłania do Ukrainy sojuszniczych wojsk jako część systemu gwarancji bezpieczeństwa, jednak nie może to być jego jedyny element. Przyznał, że rozmowy na ten temat toczyły się z m.in. z Francją, Wielką Brytanią i krajami bałtyckimi.(PAP)

sno/ itm/ mar/
 

Zobacz także

  • Przywódca Chin Xi Jinping i prezydent Francji Emmanuel Macron. Fot. PAP/EPA/	ADEK BERRY / POOL
    Przywódca Chin Xi Jinping i prezydent Francji Emmanuel Macron. Fot. PAP/EPA/ ADEK BERRY / POOL

    Macron i Xi we wspólnym oświadczeniu odnieśli się do sytuacji na Bliskim Wschodzie i w Ukrainie [WIDEO]

  • Ukraińskie dzieci (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Alena Solomonova
    Ukraińskie dzieci (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Alena Solomonova

    Ukraina zarzuciła Rosji wysyłanie ukraińskich dzieci do Korei Płn.

  • Xi Jinping (P) i Władimir Putin (L). Fot. EPA/Evgenia Novozhenina / POOL
    Xi Jinping (P) i Władimir Putin (L). Fot. EPA/Evgenia Novozhenina / POOL
    Specjalnie dla PAP

    Ekspert: Rosja i Chiny chcą wspólnie rozegrać USA

  • Syrski: kontynuujemy nadzwyczajnie trudny etap obrony aglomeracji pokrowsko-myrnohradzkiej. Fot. X/Defense of Ukraine (zdjęcie ilustracyjne)
    Syrski: kontynuujemy nadzwyczajnie trudny etap obrony aglomeracji pokrowsko-myrnohradzkiej. Fot. X/Defense of Ukraine (zdjęcie ilustracyjne)

    Ukraińska armia utrzymuje pozycje w północnej części Pokrowska

Serwisy ogólnodostępne PAP