O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

„Cała operacja jest bezprawna”. Prezes PiS komentuje zgodę Sejmu na postawienie Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu

Cała operacja jest bezprawna, oparta na zarzutach, które albo są nieuzasadnione, albo nie mają takiej wagi, żeby mogły być podstawą do podejmowania tego typu decyzji - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński komentując zgodę Sejmu na postawienie Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu.

Maciej Świrski. Fot. PAP/	Paweł Supernak
Maciej Świrski. Fot. PAP/ Paweł Supernak

W ubiegły piątek Sejm opowiedział się za pociągnięciem byłego już przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego do odpowiedzialności konstytucyjnej przed Trybunałem Stanu. Świrski nie uznał jednak decyzji Sejmu i w poniedziałek rano stawił się w siedzibie KRRiT; tego samego dnia późnym wieczorem członkowie Rady zdecydowali o odwołaniu go z zajmowanej funkcji.

We wtorek na konferencji prasowej Kaczyński został zapytany, jak interpretuje sytuację wokół Świrskiego i zgodę na postawienie go przed TS.

Jarosław Kaczyński: cała operacja jest bezprawna

- Cała operacja jest oczywiście bezprawna, oparta na zarzutach, które albo są nieuzasadnione, albo nie mają takiej wagi, żeby mogły być podstawą do podejmowania tego typu decyzji, jak postawienie przed Trybunałem Stanu - odpowiedział szef PiS. - Jeśli chodzi o Trybunał Stanu, to jest to jedno z nadużyć tej władzy - dodał.

Kaczyński ocenił też, że „TS jest instytucją polityczną, i generalnie rzecz biorąc tak skonstruowaną, że o jej obiektywizmie w ogóle nie można mówić”. - I dlatego też sądzę, że w nowych rozwiązaniach konstytucyjnych - a Polska absolutnie ich potrzebuje - te sprawy powinny być załatwione inaczej - ocenił prezes PiS.

Więcej

Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski, fot/Radek Pietruszka
Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski, fot/Radek Pietruszka

Szef KRRiT zawieszony w czynnościach. "Trwam na stanowisku, nie poddaję się"

- Niekiedy ludzie mówią: „Tusk przed Trybunał Stanu”. Nie ma żadnego sensu stawiać Tuska przed Trybunał Stanu, powinien po prostu stanąć przed odpowiednim sądem tego szczebla, który jest właściwy dla przestępstw, których się dopuścił - powiedział Kaczyński.

Złożenie wniosku o postawienie przed Trybunałem Stanu Świrskiego zapowiedział w 2024 r. ówczesny minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz. Argumentował, że szef KRRiT nie wypłaca mediom publicznym pieniędzy z abonamentu, ponieważ „nie rządzą tam jego polityczni koledzy”.

Wstępny wniosek o postawienie Świrskiego przed Trybunałem Stanu złożyła w Sejmie grupa 185 posłów w maju 2024 r. Wniosek opiniowała sejmowa Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej, która 12 czerwca przyjęła sprawozdanie rekomendujące Sejmowi przyjęcie wniosku. W głosowaniu było 11 do 7 za wnioskiem. Jednocześnie był wniosek mniejszości, złożony przez posłów PiS, o umorzenie postępowania.

Przeciwni postawieniu szefa KRRiT przed TS byli posłowie PiS. W czerwcu ub.r. zaskarżyli oni do Trybunału Konstytucyjnego przepisy, które to umożliwiają. W październiku ub.r. TK wydał tzw. postanowienie zabezpieczające, które zobowiązywałoby wszystkie powiązane ze sprawą organy Sejmu – w tym marszałka Sejmu, wicemarszałków i sejmową Komisję Odpowiedzialności Konstytucyjnej – do powstrzymania się od wszelkich działań ws. stawiania Świrskiego przed TS do czasu, aż Trybunał rozstrzygnie sprawę zaskarżonych przepisów.

W połowie lipca TK, po rozpoznaniu wniosku grupy posłów PiS, orzekł, że dwa przepisy regulujące pociągnięcie do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu członka KRRiT są niezgodne z konstytucją.

Marszałek Sejmu po podjęciu przez Sejm uchwały o postawieniu przed TS przekazuje uchwałę wraz z dokumentami do Trybunału Stanu. (PAP)

mk/ rbk/ lm/gn/

Zobacz także

  • Jarosław Kaczyński. Fot. PAP/Radek Pietruszka
    Jarosław Kaczyński. Fot. PAP/Radek Pietruszka

    Komisja etyki ukarała Jarosława Kaczyńskiego naganą i upomnieniem

  • Prezes PiS Jarosław Kaczyński. Fot. PAP/Wojtek Jargiło
    Prezes PiS Jarosław Kaczyński. Fot. PAP/Wojtek Jargiło

    Weto prezydenta ws. tzw. ustawy łańcuchowej. Tak zagłosuje prezes PiS [WIDEO]

  • Adam Szłapka. Fot. PAP/Rafał Guz
    Adam Szłapka. Fot. PAP/Rafał Guz

    Szłapka o krytyce słów premiera ws. zadośćuczynień: czasem w dyplomacji prowadzi się skomplikowaną grę

  • Prezes PiS Jarosław Kaczyński. Fot. PAP/Leszek Szymański
    Prezes PiS Jarosław Kaczyński. Fot. PAP/Leszek Szymański

    Kaczyński o apelu Tuska o jedność: tego nie można traktować poważnie

Serwisy ogólnodostępne PAP