O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Dezinformacja na koncie premiera Czech na X po ataku hakerów

Konto premiera Czech Petra Fiali w serwisie X padło ofiarą hakerów i pojawiły się na nim fałszywe wpisy - podała rzeczniczka rządu Lucie Michut Jeszatkova. Jeden z wpisów dotyczył rzekomego ataku sił Rosji na „czeskie oddziały w pobliżu granicy" obwodu królewieckiego.

Logo X na smartfonie, zdjęcie ilustracyjne, Fot. EPA/Etienne Laurent
Logo X na smartfonie, zdjęcie ilustracyjne, Fot. EPA/Etienne Laurent

Jak przekazała rzeczniczka, konto Fiali zostało zaatakowane rano mimo podjętych środków bezpieczeństwa. Jeden z fałszywych postów, zamieszczony przed godz. 6, dotyczył rzekomego ataku sił rosyjskich „na czeskie oddziały w pobliżu granicy z Kaliningradem (obwodem królewieckim - PAP)”. Michut Jeszatkova zdementowała tę informację. Dodała, że zdarzenie jest analizowane.

Dwa inne nieprawdziwe posty - opublikowane po czesku i angielsku, bez widocznych błędów - traktowały o sankcjach przygotowywanych jakoby w odpowiedzi na amerykańskie cła. Kilkadziesiąt minut po publikacji wpisy zniknęły.

Więcej

Głównym celem ataków Rosji pozostaje Ukraina. Fot. PAP/EPA
Głównym celem ataków Rosji pozostaje Ukraina. Fot. PAP/EPA

Alarmujący raport. Polska na celowniku dezinformacji Pekinu i Moskwy

Zdaniem agencji CTK w porównaniu z innymi postami na koncie premiera nietypowe było to, że fałszywe komunikaty zawierały materiały wideo. Po uruchomieniu ukazywał się jednak tylko nieruchomy obraz bez dźwięku.

W 2023 roku hakerzy zaatakowali strony internetowe kancelarii premiera, a także portale innych instytucji państwowych. Rok później celem hakerów padły strony internetowe ministerstwa pracy i spraw socjalnych.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

ptg/ akl/ ep/

Zobacz także

  • Chińska armia (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/ZHOU CHAO
    Chińska armia (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/ZHOU CHAO

    Chińska propaganda i dezinformacja są w Polsce lekceważone

  • Donald Trump, fot. PAP/EPA/EPA POOL/WILL OLIVER / POOL
    Donald Trump, fot. PAP/EPA/EPA POOL/WILL OLIVER / POOL

    Ciąg dalszy napięć na linii USA-Wenezuela. Trump udostępnił fałszywy wpis ws. Maduro

  • Szefowa działu medialnego w Parlamencie Europejskim Raffaella De Marte (L) oraz zastępczyni Dyrektora Generalnego Ukrinform Nataliia Kostina (P). Fot. PAP/Radek Pietruszka
    Szefowa działu medialnego w Parlamencie Europejskim Raffaella De Marte (L) oraz zastępczyni Dyrektora Generalnego Ukrinform Nataliia Kostina (P). Fot. PAP/Radek Pietruszka

    Eksperci: media i instytucje powinny działać wspólnie przeciwko dezinformacji

  • Logo platformy X. Fot. EPA/ETIENNE LAURENT
    Logo platformy X. Fot. EPA/ETIENNE LAURENT

    Ekspert o nowej funkcji na platformie X: rozwiązanie na krótką metę

Serwisy ogólnodostępne PAP