O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Ekspertka PISM: polskie modele AI z rodziny PLLuM pomogą w zarządzaniu administracją publiczną

Analityczka Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Aleksandra Wójtowicz powiedziała w środę w Studiu PAP, że jedną z korzyści dla obywateli wdrażania polskich modeli AI z rodziny PLLuM może być ograniczenie frustracji związanej z kontaktem z administracją.

Ministerstwo Cyfryzacji 24 lutego przedstawiło PLLuM, czyli 18 modeli polskiej sztucznej inteligencji przeznaczonych dla firm, administracji publicznej i naukowców oraz chatbot, z którego za darmo może skorzystać każdy użytkownik.

W przyszłości modele PLLuM będą rozwijane z myślą o zastosowaniach w administracji publicznej, w tym jako tzw. asystenci urzędniczy oraz asystent w aplikacji mObywatel. Inteligentni asystenci przyjmą formę chatbotów, które będą wyspecjalizowane zarówno w odpowiadaniu na pytania zadawane przez urzędników, jak i w obsłudze zapytań obywateli w mObywatelu.

"Model PLLuM został stworzony pod wymogi języka polskiego, trenowany na danych w języku polskim oraz innych językach słowiańskich (...). Co ma zapewnić jego jak najlepsze dostosowanie do potrzeb użytkowników" - zaznaczyła Wójtowicz.

Jej zdaniem "jedną z największych korzyści dla obywateli może być ograniczenie frustracji związanej z kontaktem z administracją. (...) Szybkie uzyskanie informacji zmniejszy emocjonalny koszt interakcji z urzędem".

Więcej

Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Fot. PAP/Tomasz Gzell

Polska AI już dostępna dla wszystkich. Co potrafi?

Co więcej, ekspertka zauważyła, że "w Polsce mieszka dużo migrantów z Ukrainy, ale też z innych krajów, którzy nie zawsze mają pełne polskie kompetencje językowe". W tym wypadku, jak dodała Wójtowicz, "taki model (sztucznej inteligencji - PAP) może się sprawdzić i po prostu ułatwić pozyskiwanie tego typu informacji osobom nie znającym polskiego".

Analityczka zwróciła również uwagę na to, że ważne dla wdrożenia PLLuM i technologii sztucznej inteligencji jest edukacja urzędników i urzędniczek, którzy muszą mieć wiedzę, jak z nich korzystać. "Jak rozumiem już teraz trwają prace właśnie taką edukacją urzędników urzędniczek także z samorządów i nie tylko" - zaznaczyła Wójtowicz.

Więcej

Krzysztof Gawkowski i Marcin Dudek Fot. PAP/Albert Zawada
Krzysztof Gawkowski i Marcin Dudek Fot. PAP/Albert Zawada

CERT uruchomił darmową platformę. Sprawdzi nasze bezpieczeństwo w sieci

Jednak, jak podkreśliła ekspertka PISM, nie będzie tak, że "jakikolwiek model zastąpi faktyczny kontakt z urzędnikami", zwracając uwagę, że przykłady wdrażanych w różnych sektorach kontaktu z klientem chatbotach wskazuje, że jest wiele przypadków, które wymykają się algorytmom.

Wojciech Łobodziński (PAP)

wal/ jpn/ know/

Zobacz także

  • Ewakuacja mieszkańców po pożarze budynku mieszkalnego po rosyjskim ataku na Kijów Fot. PAP/Vladyslav Musiienko
    Ewakuacja mieszkańców po pożarze budynku mieszkalnego po rosyjskim ataku na Kijów Fot. PAP/Vladyslav Musiienko
    Specjalnie dla PAP

    Gen. Pacek: Ukraina powoli, ale przegrywa wojnę

  • Gen. prof. Bogusław Pacek Fot. PAP/Szymon Pulcyn
    Gen. prof. Bogusław Pacek Fot. PAP/Szymon Pulcyn

    Gen. Pacek: Polska bardzo zmienia swój potencjał militarny, ale ważna jest też obrona cywilna

  • Płk Grzegorz Małecki Fot. archiwum prywatne
    Płk Grzegorz Małecki Fot. archiwum prywatne

    Płk Małecki: działalność CBA nie spełniła oczekiwań społecznych i politycznych

  • Dorota Niedziela Fot. PAP/Szymon Pulcyn
    Dorota Niedziela Fot. PAP/Szymon Pulcyn

    Niedziela (KO): Szymon Hołownia będzie wicemarszałkiem Sejmu

Serwisy ogólnodostępne PAP