Film "Chopin, Chopin!" zostanie pokazany na gali finałowej Expo 2025 w Osace
W japońskiej Osace od 13 kwietnia trwa wystawa światowa Expo 2025, której zakończenie zaplanowane zostało na 13 października. Jak się teraz dowiadujemy, uroczystość zamknięcia imprezy uświetni pokaz polskiej superprodukcji historyczno-biograficznej, „Chopin, Chopin!”. To jedno z najdroższych dzieł polskiej kinematografii. Jego produkcja kosztowała 72 miliony złotych.
Telewizja Polska, która jest koproducentem filmu „Chopin, Chopin!”, informuje, że ta jedna z największych i najbardziej widowiskowych produkcji w historii polskiego kina została wybrana jako dzieło uświetniające zakończenie trwającego od połowy kwietnia Expo 2025. Film w reżyserii Michała Kwiecińskiego opowiada o życiu Fryderyka Chopina, ukazując je w zupełnie nowym świetle.
- Pomyślałem, że może trzeba opowiedzieć o Chopinie w obrazach - mówił PAP Life reżyser podczas kręcenia zdjęć. - W naszym filmie pokazujemy wycinek ostatnich 15 lat życia Chopina, od wizyty u lekarza, który mu powiedział: "Ma pan gruźlicę. Nie wiadomo, jak długo będzie pan żył" - wyjaśniał Kwieciński. Najnowszy film o Chopinie nie będzie linearną biografią, tylko opowieścią o wybranych momentach z życia geniusza fortepianu, intymnych i mało znanych wydarzeniach zaczerpniętych z licznych książek i prywatnych listów. - Z całej biografii Chopina wyciągnąłem takie zdarzenia, które moim zdaniem miały ogromne znaczenie na jego twórczość, a które do tej pory były pomijane w realizacjach filmowych. Na przykład jego samotność w czasie cholery w Paryżu. Bo Chopin był jedynym kompozytorem, który został w Paryżu - wyjaśniał Kwieciński.
W roli Fryderyka Chopina wystąpił Eryk Kulm. Na ekranie partnerują mu gwiazdy polskiego i światowego kina. To m.in. Maja Ostaszewska, Karolina Gruszka, Dominika Ostałowska, Josephine de La Baume, Lambert Wilson oraz Victor Meutelet. Autorzy filmu zapewniają, że wyróżnia się on imponującą scenografią, kostiumami z epoki, autentycznymi rekwizytami oraz unikalną warstwą wizualną, inspirowaną malarstwem Caravaggia i Rembrandta. Ścieżka dźwiękowa filmu jest kompilacją dzieł Chopina z wiodącymi utworami Hildur Guðnadóttir, laureatki Oscara, Złotego Globu, BAFTA i Grammy oraz muzyki Robota Kocha.
„Wybór filmu »Chopin, Chopin!« na galę finałową Expo w Osace to symboliczne uhonorowanie polskiej kultury i dziedzictwa muzycznego, a także dowód na rosnące uznanie dla polskiej sztuki filmowej na arenie międzynarodowej. Jestem dumny, że Telewizja Polska ma w tym swój udział” – komentuje Tomasz Sygut, dyrektor generalny Telewizji Polskiej.
Będzie to kolejne wydarzenie związane z Chopinem w programie Expo 2025. Warto przypomnieć, że 29 sierpnia w ramach Tygodnia Fryderyka Chopina, Natalia Kukulska wraz z zaproszonymi gośćmi i muzykami Filharmonii Narodowej wystąpiła na scenie Matsuri Arena. Zaprezentowali projekt „Czułe struny”. Pracując nad nim, artyści wzięli na warsztat wybrane dzieła Chopina - opracowali je w formie utworów symfonicznych i stworzyli do nich teksty. Utwory ukazały się na albumie, który wydano w 2020 r., a który otrzymał w Polsce podwójną Platynową Płytę. (PAP Life)
kal/ag/ kgr/