O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Francja. Rozpoczął się proces nastolatków zaangażowanych w brutalne zabójstwo nauczyciela

W poniedziałek rozpoczął się proces za zamkniętymi drzwiami 6 byłych gimnazjalistów w sprawie o zamordowanie nauczyciela Samuela Paty'ego, któremu czeczeński islamista obciął głowę w 2020 r.

Kwiaty i znicze postawione ku pamięci Samuela Party'ego. Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN
Kwiaty i znicze postawione ku pamięci Samuela Party'ego. Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN

Sześcioro nieletnich jest sądzonych za zamkniętymi drzwiami przed paryskim sądem dla nieletnich w związku z zamordowaniem 47-letniego nauczyciela historii i geografii Samuela Paty'ego 16 października 2020 r. pod szkołą w Conflans-Sainte-Honorine. Mężczyznę zabił uchodźca pochodzenia czeczeńskiego za pokazywanie uczniom karykatur Mahometa.

Wśród oskarżonych jest 13-latka, która nie będąc na zajęciach o wolności wypowiedzi prowadzonych przez Paty'ego, opowiedziała swojemu ojcu, że nauczyciel pokazywał karykatury Mahometa i kazał wyjść uczniom muzułmańskim z sali. 5 innych uczniów w wieku od 14 do 15 lat jest oskarżonych o monitorowanie otoczenia szkoły oraz o opisanie lub wskazanie nauczyciela zabójcy w zamian za pieniądze (350-400 euro), mimo że powiedział im, że chce pobić lub zabić mężczyznę.

18-letni napastnik po dokonaniu zbrodni został zastrzelony przez policję.

Sześciu oskarżonym uczniom grozi od osiemnastu miesięcy do dwóch i pół roku więzienia.

Ośmioro dorosłych zamieszanych w tę sprawę stanie przed sądem w listopadzie i grudniu przyszłego roku. Dwóch z nich, przyjaciół napastnika, jest ściganych za współudział w zamachu terrorystycznym.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

kgr/

Zobacz także

  • Miejsce zbrodni w Szwecji, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/ISLAM YAKUT/ANADOLU AGENCY
    Miejsce zbrodni w Szwecji, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/ISLAM YAKUT/ANADOLU AGENCY

    Szwecja. Gangi rekrutują dzieci jako płatnych zabójców [WIDEO]

  • Kajdanki (zdjęcie ilustracyjne), fot. PAP/Leszek Szymański
    Kajdanki (zdjęcie ilustracyjne), fot. PAP/Leszek Szymański

    Trzech Polaków skazanych za zabójstwo holenderskiego dziennikarza śledczego

  • Policja Fot. PAP/EPA/HOW HWEE YOUNG
    Policja Fot. PAP/EPA/HOW HWEE YOUNG

    USA: 18-latka zleciła zabójstwo syna, bo przeszkadzał jej chłopakowi

  • Policyjne zatrzymanie/zdjęcie ilustracyjne/Fot. PAP/Marcin Bielecki
    Policyjne zatrzymanie/zdjęcie ilustracyjne/Fot. PAP/Marcin Bielecki

    "Jest zlecenie na zabójstwo policjanta". Rusza proces członków gangu

Serwisy ogólnodostępne PAP