Francja zamierza przeprowadzić zrzuty pomocy dla mieszkańców Strefy Gazy
Francja rozpocznie w najbliższych dniach zrzuty pomocy dla mieszkańców Strefy Gazy - podała w środę agencja AFP, powołując się na źródło dyplomatyczne. Celem tych działań będzie zaspokojenie „najważniejszych i najpilniejszych potrzeb ludności cywilnej” - przekazało źródło.
Podczas zrzutów podjęte zostaną środki ostrożności, by zapewnić bezpieczeństwo ludności palestyńskiej półenklawy - zapewnił rozmówca AFP. Zastrzegł, że zrzuty nie zastąpią pomocy na dużą skalę, do której niezbędne jest otwarcie przez Izrael lądowych przejść granicznych. Francja „pracuje również nad (tymi) dostawami drogą lądową” - powiedziało źródło.
Padła deklaracja Francji ws. Strefy Gazy. Będą zrzuty dla mieszkańców
Wcześniej Niemcy i Hiszpania zadeklarowały, że dołączą do inicjatywy zrzutów humanitarnych dla mieszkańców Strefy Gazy. Zrzuty takie od niedzieli zostały umożliwione przez Izrael, który ogłosił przerwę w walkach w niektórych częściach tego terytorium ze względów humanitarnych. Jednak, w ocenie wielu ekspertów, takie zrzuty są zarówno niebezpieczne, jak i mało efektywne.
W niedzielę samoloty Jordanii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich zrzuciły nad pogrążoną w katastrofie humanitarnej Strefą Gazy 25 ton pomocy humanitarnej.
Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział w ubiegłym tygodniu, że jego kraj oficjalnie uzna we wrześniu br. państwo palestyńskie. Szef francuskiej dyplomacji Jean-Noel Barrot bierze udział w międzynarodowej konferencji w Nowym Jorku, poświęconej konfliktowi na Bliskim Wschodzie. Francja współorganizuje tę konferencję wraz z Arabią Saudyjską.
Barrot mówił dziennikarzom we wtorek (czasu polskiego), że istnieje konsensus międzynarodowy, iż nadszedł czas na polityczne rozwiązanie konfliktu izraelsko-palestyńskiego.
W konferencji uczestniczą przedstawiciele 125 państw. Izrael i Stany Zjednoczone nie wzięły w niej udziału.
Z Paryża Anna Wróbel (PAP)
awl/ szm/ pap/