O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Gawkowski: Polska jest na cyfrowej wojnie z Rosją

Kraje UE przyjęły w piątek plan w sprawie cyberbezpieczeństwa przewidujący działania na wypadek kryzysów w przestrzeni cyfrowej. “Polska jest na cyfrowej wojnie z Rosją” - powiedział szef resortu cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, który przewodniczył posiedzeniu unijnych ministrów w Luksemburgu.

Krzysztof Gawkowski Fot. PAP/Daniel Gnap
Krzysztof Gawkowski Fot. PAP/Daniel Gnap

Przyjęty dokument stanowi wytyczne dla państw członkowskich, jak zwiększać gotowość, zdolność wykrywania i reagowania na incydenty cyberbezpieczeństwa. Wskazują np. na to, w jakich okolicznościach wdrożyć mechanizm kryzysowy przewidziany na wypadek poważnych incydentów, takich jak wojna czy atak terrorystyczny.

Więcej

Zdjęcie ilustracyjne Fot. PAP/EPA/ETIENNE LAURENT
Zdjęcie ilustracyjne Fot. PAP/EPA/ETIENNE LAURENT

Mateusz Chrobok: czatboty AI zbierają dużo danych o użytkownikach, mogą one trafić w niepowołane ręce [WYWIAD]

Gawkowski na konferencji prasowej po piątkowym posiedzeniu ministrów cyfryzacji państw UE w Luksemburgu zaznaczył, że Polska jest szczególnie narażona na cyberataki jako kraj przyfrontowy. “Polska jest na cyfrowej wojnie z Rosją, która chce decydować o sytuacji w naszym kraju” - powiedział minister.

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) podaje, że w 2024 r. w Polsce w 2024 r. odnotowano ponad 600 tysięcy zgłoszeń cyberataków, z czego ponad 100 tys. to potwierdzone incydenty, czyli średnio ponad 300 dziennie.

Według polskiego ministra rozwój technologii informatycznych sprawia jednak, że wojna przestała się toczyć tylko metodami konwencjonalnymi, więc wzrasta także zagrożenie dla innych krajów członkowskich, niegraniczących z Ukrainą. “Wojna w cyberprzestrzeni to jest wojna, która nie zna granic. (...) Cyfrowy czołg może stanąć przy każdym, przy każdej stolicy w Unii Europejskiej” - powiedział minister.

Więcej

Krzysztof Gawkowski Fot. PAP/Daniel Gnap
Krzysztof Gawkowski Fot. PAP/Daniel Gnap

Gawkowski: PKW powinna wyjaśnić zgłoszenia o anomaliach w komisjach wyborczych

Nowy dokument planu określa, które instytucje - na szczeblu technicznym, operacyjnym i politycznym - zareagują na wielkoskalowe ataki cybernetyczne. Plan zaleca także ściślejszą współpracę między organami odpowiedzialnymi za cyberbezpieczeństwo a podmiotami wojskowymi, w tym NATO, czemu ma służyć ustanowienie specjalnych “punktów kontaktowych” w razie cyberkryzysu.

W ramach wzmacniania odporności na zagrożenia cybernetyczne w czerwcu 2026 r. w UE rozpoczną się ćwiczenia symulujące sytuacje kryzysowe w przestrzeni cyfrowej. Mają w nich wziąć udział m.in. sektor prywatny i NATO. (PAP)

mws/ mms/ mhr/ ał/

Zobacz także

  • Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, fot. PAP/Rafał Guz
    Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, fot. PAP/Rafał Guz

    Wyciekły dane użytkowników polskiego serwisu. Gawkowski: sytuacja jest bardzo poważna

  • Zdjęcie ilustracyjne Fot. Adobe Stock/Jelena
    Zdjęcie ilustracyjne Fot. Adobe Stock/Jelena

    Awaria usługi chmurowej sparaliżowała kilka platform

  • Krzysztof Gawkowski Fot. PAP/Piotr Polak
    Krzysztof Gawkowski Fot. PAP/Piotr Polak

    Gawkowski: działania ministra Żurka mają pełne poparcie rządu

  • Krzysztof Gawkowski. Photo: PAP/Leszek Szymanski
    Krzysztof Gawkowski. Photo: PAP/Leszek Szymanski

    Poland fends off 99 pct of cyber-attacks, digitisation minister says

Serwisy ogólnodostępne PAP