O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Uroczystości upamiętniające 45. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych w Gdańsku

W niedzielę w Gdańsku odbędą się uroczystości upamiętniające 45. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Osobne wydarzenia zorganizowało miasto i Europejskie Centrum Solidarności, osobne - NSZZ "Solidarność" z udziałem prezydenta Karola Nawrockiego oraz b. prezydenta Andrzeja Dudy.

Panorama Gdańska. Fot. PAP/Jerzy Ochoński
Panorama Gdańska. Fot. PAP/Jerzy Ochoński

- Koniec sierpnia i początek września to dla Gdańska szczególny czas pamięci, refleksji i wspólnoty – podkreśliła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podczas konferencji zapowiadającej obchody 45. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych oraz 86. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Program niedzielnych uroczystości

W ramach miejskich uroczystości w niedzielę przewidziano m.in. prapremierę spektaklu Teatru Miniatura pt. „Bibuła w tapczanie”, na podstawie książki Michała Rusinka, drugie śniadanie międzykulturowe przygotowane przez nowych mieszkańców Trójmiasta oraz debatę „Solidarność. Historia i przyszłość” z udziałem bohaterek i bohaterów opozycji demokratycznej PRL.

Więcej

Zdjęcie z 22 sierpnia 1980 r. i ówczesny opis: „Strajkujący pracownik Stoczni Gdańskiej im. Lenina na bramie stoczni. Od 14 sierpnia w stoczni trwa strajk". Fot. PAP/CAF/Janusz Uklejewski
Zdjęcie z 22 sierpnia 1980 r. i ówczesny opis: „Strajkujący pracownik Stoczni Gdańskiej im. Lenina na bramie stoczni. Od 14 sierpnia w stoczni trwa strajk". Fot. PAP/CAF/Janusz Uklejewski / Zdjęcie z 22 sierpnia 1980 r. i ówczesny opis: „Strajkujący pracownik Stoczni Gdańskiej im. Lenina na bramie stoczni. Od 14 sierpnia w stoczni trwa strajk". Fot. PAP/CAF/Janusz Uklejewski

Porozumienia Sierpniowe były pierwszym takim wydarzeniem w bloku wschodnim

Głównym punktem miejskich obchodów związanych z 45. rocznicą podpisania Porozumień Sierpniowych będzie symboliczne otwarcie w południe historycznej Bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej, z udziałem bohaterów sprzed 45 lat, m.in. obecnego senatora Bogdana Borusewicza.

O godz. 13.00 w Europejskim Centrum Solidarności wręczone zostaną Odznaki Solidarności i Praw Człowieka osobom, które „swoim życiem i działalnością dają świadectwo solidarności i inspirują do aktywności obywatelskiej”.

Uroczystości z udziałem władz państwowych

Uroczystości w Gdańsku, z udziałem prezydenta RP Karola Nawrockiego i byłego prezydenta Andrzeja Dudy, organizuje NSZZ „Solidarność”.

„Starajmy się być ze sobą, solidarni i zjednoczeni – tak, jak w 1980 roku, zgodnie z hasłem rocznicowym »Tylko razem«, gdyż razem stanowimy siłę i możemy skutecznie działać na rzecz ludzi pracy i zmian na lepsze w naszej ojczyźnie” – podkreślił cytowany w zaproszeniu na wydarzenie przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" Krzysztof Dośla.

O godz. 12.00 zaplanowano uroczyste posiedzenie Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „S” w Sali BHP Stoczni Gdańskiej, połączone z wręczeniem uczniom stypendiów ufundowanych przez ten związek zawodowy. Podczas spotkania planowanie jest wystąpienie prezydenta Nawrockiego. Po spotkaniu uczestnicy uroczystości złożą kwiaty przed historyczną Bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej. Następnie odbędzie się uroczysta msza św. w bazylice pw. św. Brygidy.

Więcej

Premier Donald Tusk. Fot. X/@donaldtusk
Premier Donald Tusk. Fot. X/@donaldtusk

Rocznica Porozumień Sierpniowych. Tusk: pokazaliśmy światu, co znaczy Solidarność

Porozumienia Sierpniowe sprzed 45 lat

45 lat temu w sali BHP Stoczni Gdańskiej podpisane zostało porozumienie między Komisją Rządową a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym, reprezentującym ponad 700 zakładów z całej Polski; delegacja rządowa zgodziła się m.in. na utworzenie nowych, niezależnych, samorządnych związków zawodowych, prawo do strajku, budowę pomnika ofiar Grudnia 1970, transmisje niedzielnych mszy św. w Polskim Radiu i ograniczenie cenzury; przyjęto też zapis, że nowe związki zawodowe uznają kierowniczą rolę PZPR w państwie; uroczystość podpisania porozumienia transmitowała TVP.

Porozumienie, które podpisali przewodniczący MKS Lech Wałęsa i wicepremier Mieczysław Jagielski, w konsekwencji doprowadziło do powstania NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej.(PAP)

dsok/ par/ ep/

Zobacz także

  • Piotr Duda Fot. PAP/Piotr Polak
    Piotr Duda Fot. PAP/Piotr Polak

    Piotr Duda: 1980 rok – czas niepewności, smutku, ale i dumy z odzyskanej wolności

  • Abp Tadeusz Wojda. Fot. PAP/Adam Warżawa
    Abp Tadeusz Wojda. Fot. PAP/Adam Warżawa

    Abp Wojda: Porozumienia Sierpniowe przyczyniły się do pogłębienia świadomości społecznej, że jedność daje moc

  • Karol Nawrocki Fot. PAP/Adam Warżawa
    Karol Nawrocki Fot. PAP/Adam Warżawa

    Prezydent do bohaterów Solidarności: mogę żyć w wolnej Polsce dzięki wam

  • Obchody 45. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych Fot. PAP/Marcin Gadomski
    Obchody 45. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych Fot. PAP/Marcin Gadomski

    Bogdan Borusewicz: Solidarność jest mitem, który trzeba wspierać

Serwisy ogólnodostępne PAP