O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Izrael poinformował ONZ o wstrzymaniu współpracy z UNRWA

Izrael powiadomił ONZ, że unieważnia umowy o współpracy z Agencją ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim (UNRWA), choć jest gotów na współdziałanie z innymi międzynarodowymi organizacjami humanitarnymi - poinformowała w poniedziałek agencja Reutera.

Flaga ONZ, zdjęcie ilustracyjne, Fot. PAP/Andrzej Lange
Flaga ONZ, zdjęcie ilustracyjne, Fot. PAP/Andrzej Lange

"Państwo Izrael będzie nadal współpracować z organizacjami humanitarnymi, ale nie z organizacjami promującymi terroryzm skierowany przeciwko nam" - oświadczył przedstawiciel Izraela przy ONZ Danny Danon. Unieważnione porozumienie z 1967 r. stanowiło podstawę stosunków Izraela z UNRWA.

"Pomimo przytłaczających dowodów, jakie przedstawiliśmy ONZ, a które potwierdzają, że UNRWA została zinfiltrowana przez organizację terrorystyczną Hamas, Narody Zjednoczone nie zrobiły nic, aby naprawić sytuację" - skomentował ambasador Danon na platformie X.

W ubiegłym miesiącu izraelski parlament, Kneset, przyjął ustawę zakazującą UNRWA działalności na terytorium Izraela i zabraniającą izraelskim agencjom rządowym współpracy z tym podmiotem. Ustawa wchodzi w życie za trzy miesiące - przypomniał portal Times of Israel.

"ONZ przedstawiono niezliczone dowody na to, że (bojownicy) Hamasu pracowali dla UNRWA i wykorzystywali obiekty UNRWA do celów terrorystycznych, ale nic z tym nie zrobiono" - przekonywał wcześniej minister spraw zagranicznych Israel Kac. Władze Izraela informowały, że wśród napastników z Hamasu i innych palestyńskich ugrupowań terrorystycznych, którzy zaatakowali m.in. przygraniczne kibuce i bazy wojskowe w październiku 2023 r., znajdowało się kilku pracowników organizacji. "UNRWA jest częścią problemu w Strefie Gazy, a nie częścią rozwiązania" - mówił minister.

Przyjęta w Izraelu ustawa anulująca porozumienie z ONZ nie zakazuje bezpośrednio działalności UNRWA na Zachodnim Brzegu ani w Strefie Gazy, które - według prawa międzynarodowego - znajdują się poza granicami Izraela, pod izraelską okupacją. Nowa regulacja poważnie wpłynie jednak na zdolności organizacji do funkcjonowania na tych obszarach - zaznaczył Reuters.

Izrael od dawna krytykuje UNRWA, utworzoną w następstwie wojny z 1948 r., oskarżając ją o antyizraelskie uprzedzenia i stronniczość oraz twierdząc, że utrwala konflikt, ponieważ utrzymuje w odniesieniu do Palestyńczyków stał status uchodźców (Palestyńczycy są jedyną na świecie grupą, w której status uchodźcy jest dziedziczony; UNRWA zaś jest jedyna organizacją ONZ stworzoną na wyłączne potrzeby jednej grupy uchodźców).

Ministerstwo spraw zagranicznych Izraela zapowiadało kroki, które mają "wzmocnić alternatywy dla UNRWA" i ułatwić rozszerzenie zakresu działalności innych organizacji humanitarnych. (PAP)

os/ szm/ sma/

Zobacz także

  • Członkowie Hamasu przekazują zakładnika stronie izraelskiej, fot. PAP/EPA/HAITHAM IMAD
    Członkowie Hamasu przekazują zakładnika stronie izraelskiej, fot. PAP/EPA/HAITHAM IMAD

    Szczątki przedostatniego zakładnika przekazane przez Hamas. MSZ Izraela zidentyfikowało jego narodowość

  • Bojownicy Al-Qassam, zbrojnego skrzydła Hamasu, w Strefie Gazy, Fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER
    Bojownicy Al-Qassam, zbrojnego skrzydła Hamasu, w Strefie Gazy, Fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER

    Kancelaria Netanjahu: szczątki zwrócone we wtorek przez Hamas nie należały do żadnego z zakładników

  • Bojownicy Al-Qassam, skrzydła zbrojnego Hamasu, fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER
    Bojownicy Al-Qassam, skrzydła zbrojnego Hamasu, fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER

    Hamas przekazał Izraelowi jedno z dwóch ostatnich ciał zakładników. Biuro Netanjahu potwierdza

  • Papież podczas mszy w Bejrucie, fot. PAP/EPA/STRINGER
    Papież podczas mszy w Bejrucie, fot. PAP/EPA/STRINGER

    Papież zakończył wizytę w Bejrucie i wraca do Rzymu. W swoim ostatnim przemówieniu zwrócił się z apelem [WIDEO]

Serwisy ogólnodostępne PAP