Kancelaria Prezydenta wystąpiła do szefa ABW. Chodzi o incydenty komunikowane przez NASK
Szefowa KPRP Małgorzata Paprocka poinformowała, że w związku z incydentami komunikowanymi przez NASK wystąpiła do szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego o niezwłoczne przedstawienie, jeszcze przed rozpoczęciem ciszy wyborczej, informacji o działaniach ABW w tej sprawie.
Jak przekazała szefowa Kancelarii Prezydenta, w domenie publicznej krążą bardzo niepokojące informacje, które noszą znamiona bardzo poważnych niezgodności z porządkiem prawnym i działań nielegalnych.
Podkreśliła, że w ocenie prezydenta Andrzeja Dudy te działania muszą zostać wyjaśnione i musi być to proces transparentny.
"To jest interes nie tylko 13 kandydatów zarejestrowanych, startujących w wyborach prezydenckich, ale jest to interes Rzeczypospolitej, jest to interes nas, wszystkich obywateli, tak aby prezydent został wybrany w sposób niebudzący jakichkolwiek wątpliwości i zastrzeżeń" - powiedziała Paprocka.
Wskazała, że mając to wszystko na uwadze, prezydent zobowiązał ją do wystąpienia w trybie art. 18. ust 2 ustawy o ABW i Agencji Wywiadu do szefa ABW z prośbą o niezwłoczne przedstawienie informacji przez ABW informacji na ten temat.
Dodała, że prezydent oczekuje, że te informacje zostaną przekazane jeszcze w piątek, przed rozpoczęciem ciszy wyborczej. (PAP)
akuz/ ero/ itm/ mar/