Karpacz’23: miedź napędza transformację energetyczną

2023-09-07 12:36 aktualizacja: 2023-09-07, 12:40
Tomasz Zdzikot, prezes KGHM Polska Miedź. Fot. PAP/Stach Leszczyński
Tomasz Zdzikot, prezes KGHM Polska Miedź. Fot. PAP/Stach Leszczyński
Miedź to jest surowiec katalizujący rewolucję energetyczną, bez miedzi transformacja energetyczna byłaby niemożliwa – podkreślał Tomasz Zdzikot, prezes KGHM Polska Miedź na Forum Ekonomicznym w Karpaczu.

W których obszarach surowcowych Polska ma potencjał i powinna rozwijać wydobycie? Jakie znaczenie dla gospodarki mają surowce strategiczne i krytyczne? Z tego typu pytaniami zmierzyli się paneliści podczas debaty zorganizowanej przez KGHM Polska Miedź w trakcie Forum Ekonomicznego w Karpaczu.


„Polityka surowcowa polskiego państwa przyjęta w ubiegłym roku to pod wieloma względami dokument wizjonerski, w tych kierunkach podążają teraz największe gospodarki świata” – zaznaczył Tomasz Zdzikot, prezes KGHM Polska Miedź.

Jak przypomniał, w sierpniu 2023 r. Departament Energii USA dołączył miedź do surowców strategicznych, wskazując, że do 2035 r. zapotrzebowanie na nią podwoi się w skali świata; miedź znalazła się też na liście surowców strategicznych Unii Europejskiej.


„Jako KGHM stanowimy filar bezpieczeństwa surowcowego Polski, ale to nie jest tylko i wyłącznie kwestia naszego kraju. Dzisiaj produkcja górnicza miedzi w Polsce stanowi blisko 50 proc. ogólnej produkcji górniczej w Unii Europejskiej. W Polsce produkcja w ubiegłem roku wynosiła 392 tys. ton tego surowca, a UE jako całość nieco ponad 800 tys.” – wskazał prezes Zdzikot.


Podobnie jest ze srebrem, polska produkcja stanowiła 65 proc. produkcji całej UE. A zarówno miedź, jak i srebro to surowce wykorzystywane w transformacji energetycznej.


„Miedź to surowiec katalizujący rewolucję energetyczną, bez niej transformacja energetyczna byłaby niemożliwa” – zaznaczył Tomasz Zdzikot. „Wystarczy wspomnieć, że przeciętny samochód o napędzie spalinowym potrzebował 30-40 kg miedzi, elektryczny 150 kg miedzi.  Turbina wiatrowa o mocy 3 MW to prawie 5 ton miedzi, zaś farma fotowoltaiczna o mocy 1 MW - od 3 do 4,5 ton” – wyliczał.


„Cieszymy się jako firma, że wszystkie nasze produkty znalazły się na liście surowców strategicznych, zarówno miedź, jak i srebrno, złoto, molibden czy nikiel. To są wszystko surowce, które dla polityki surowcowej polskiego państwa są uważane za strategiczne” – podkreślał prezes KGHM.


Jak mówił, dokument jest istotny również ze względu na swój horyzont czasowy. „Polityka surowcowa została określona do roku 2050. To też niezwykle ważne. Dlatego, że wszystkie inwestycje górnicze mają charakter długofalowy – to projekty kosztowne, których realizacja jest rozkładana w czasie, liczona latami” – akcentował.
Prezes KGHM Polska Miedź odniósł się także do polityki klimatycznej Unii Europejskiej. „Bardzo ważne jest pytanie, czy my w Europie chcemy zachować suwerenność surowcową, czy nie. Jeżeli chodzi o miedź, to konsumpcja jest znacznie większa niż możliwości produkcyjne, a dalsze restrykcje powodują, że coraz trudniej jest osiągnąć rentowność” – zaznaczył Tomasz Zdzikot.


„Nowe wartości Starego Kontynentu – Europa u progu zmian” to hasło tegorocznego, XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Program tegorocznego Forum przewiduje prawie 500 wydarzeń, podzielonych na działy, m.in. Nowa gospodarka, Nowe technologie, Państwo i reformy czy Polityka międzynarodowa.


Źródło informacji: PAP MediaRoom


UWAGA: Za materiał opublikowany przez redakcję PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”.