Komisarz Wojciechowski: sprawy zakazu importu zboża z Ukrainy nie uważam za ostatecznie zamkniętą

2023-09-16 14:07 aktualizacja: 2023-09-16, 23:05
Janusz Wojciechowski, fot. PAP/Marcin Obara
Janusz Wojciechowski, fot. PAP/Marcin Obara
"Sprawy zakazu nie uważam za ostatecznie zamkniętą, dlatego wczoraj, 15 września, zwróciłem się do Pani Przewodniczącej Komisji Europejskiej (Ursuli von der Leven) o ponowną analizę sytuacji i przywrócenie zakazu" - poinformował w oświadczeniu przekazanym PAP unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

"W moich wystąpieniach wobec Komisji, Parlamentu i Rady przedstawiałem też koncepcję usprawnienia tranzytu ziarna z Ukrainy przez korytarze solidarnościowe za pomocą dopłat do tranzytu wykonywanego droga morską z wykorzystaniem portów bałtyckich i śródziemnomorskich. Chodzi o rekompensaty za korzystanie z bardziej odległych, a przez to mniej opłacalnych dróg tranzytu. Nadal liczę na przyjęcie tej koncepcji, która w sposób trwały zapewniłaby efektywność tranzytu przez korytarze solidarnościowe, w warunkach niszczenia i blokowania przez Rosję czarnomorskich dróg handlowych Ukrainy" - zadeklarował unijny komisarz. (PAP)

"Podtrzymuję moje wielokrotnie wyrażane stanowisko, że nieprzedłużenie zakazu stwarza zagrożenie ponownej destabilizacji rynku w pięciu państwach (UE), być może także w innych państwach oraz, że może to przynieść niekorzystne skutki także dla samej Ukrainy" - ostrzegł Wojciechowski.

"Uważam, że Ukraina naciskając na nieprzedłużenie zakazu popełniła błąd, który odbije się negatywnie na jej zdolnościach eksportowych przez korytarze solidarnościowe" - dodał. (PAP)

Wprowadzony od 2 maja 2023 roku zakaz importu ukraińskiego zboża przyniósł pozytywne skutki, to jest stabilizację rynku w pięciu państwach przygranicznych i spowodował zwiększenie eksportu ziarna z Ukrainy tranzytem przez korytarze solidarnościowe - poinformował komisarz.

"W 2022 roku i w pierwszych miesiącach 2023 roku nastąpił bardzo duży i destabilizujący rynek wzrost importu rolnego, głównie ziarna, z Ukrainy na rynek UE, w szczególności na rynki pięciu państw przygranicznych. W 2022 roku w porównaniu z 2021 import rolny z Ukrainy do tych 5 państw zwiększył się o około 5 miliardów euro" - przypomniał Wojciechowski. (PAP)

nl/