O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Koniec negocjacji handlowych USA z Kanadą. Trump wskazał powód

Prezydent USA Donald Trump poinformował, że natychmiast zrywa negocjacje handlowe z Kanadą, ponieważ kraj ten nie wycofał się z planów nałożenia podatku od usług cyfrowych. Zapowiedział, że w ciągu tygodnia poinformuje Kanadę o nowej stawce ceł na towary z tego kraju.

Donald Trump i Mark Carney Fot. PAP/EPA/SPENCER COLBY
Donald Trump i Mark Carney Fot. PAP/EPA/SPENCER COLBY

"Właśnie poinformowano nas, że Kanada, kraj, z którym bardzo trudno HANDLOWAĆ (...) właśnie ogłosiła, że wprowadza podatek od usług cyfrowych na nasze amerykańskie firmy technologiczne, co jest bezpośrednim i rażącym atakiem na nasz kraj" - napisał Trump na portalu społecznościowym Truth Social. "Oczywiste jest, że kopiują Unię Europejską, która zrobiła to samo i jest to obecnie przedmiotem rozmów z nami. Na podstawie tego rażącego podatku niniejszym kończymy WSZYSTKIE dyskusje na temat handlu z Kanadą, ze skutkiem natychmiastowym. Poinformujemy Kanadę o taryfie, którą będzie płacić za prowadzenie interesów ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki w ciągu najbliższych siedmiu dni" - dodał.

Więcej

Donald Trump Fot. PAP/EPA/KEN CEDENO
Donald Trump Fot. PAP/EPA/KEN CEDENO

Sąd zezwolił na tymczasowe wdrożenie najbardziej radykalnych ceł Trumpa

Do ogłoszenia Trumpa doszło niecałą godzinę po tym, gdy Bloomberg podał, że kanadyjskie ministerstwo finansów nie zrezygnuje z planów rozpoczęcia pobierania podatku cyfrowego (Digital Services Tax, DST), który ma wejść w życie 30 czerwca. Bloomberg napisał, że Kanada nie zrezygnowała z tych planów mimo porozumienia państw G7, którego skutkiem było wycofanie z projektu amerykańskiej ustawy budżetowej (One Big Beautiful Bill) zapisów o podatkach odwetowych na firmy z państw wprowadzających dodatkowe podatki na amerykańskie firmy. Kanadyjskie ministerstwo finansów uznało, że porozumienie nie obejmowało DST. Ottawa już wcześniej zapowiadała, że nie wstrzyma rozpoczęcia pobierania podatku.

Kanadyjski podatek, podobny do stosowanego przez niektóre państwa europejskie, w tym m.in. Wielką Brytanię i Francję, wynosi 3 proc. od przychodów uzyskanych od kanadyjskich użytkowników platform cyfrowych. Według szacunków miał zasilić kanadyjski budżet 2,4 mld dolarów.

Trump już w lutym ogłosił 25-proc. cła na wszystkie towary z Kanady, jednak potem je zawiesił, by ostatecznie objąć tym cłem około połowy importowanych towarów. Kanada została też częściowo zwolniona z ceł na auta i części do aut. Nie została jednak zwolniona z 50-procentowych ceł na stal i aluminium, których jest czołowym eksporterem.

Więcej

Donald Trump Fot. PAP/EPA/Chris Kleponis - Pool via CNP / POOL
Donald Trump Fot. PAP/EPA/Chris Kleponis - Pool via CNP / POOL

Trump: Chiny totalnie pogwałciły umowę w sprawie ceł

Sprawa nałożenia podatków na amerykańskie koncerny technologiczne jest jednym z punktów spornych w negocjacjach handlowych z UE, jednak podatki te są wprowadzane przez rządy poszczególnych państw, a nie całej Unii. W Polsce plany wprowadzenia takiego podatku zapowiadało Ministerstwo Cyfryzacji, co spotkało się z krytyką i groźbami kandydata na ambasadora USA w Warszawie Toma Rose'a.

Do ogłoszenia przez Trumpa zerwania negocjacji doszło tuż po tym, gdy jego minister finansów Scott Bessent sugerował, że USA przedłużą termin zwolnienia z ogłoszonych w kwietniu wyższych ceł na towary dla najważniejszych partnerów handlowych. Bessent wyraził nadzieję, że do zawarcia umów dojdzie przed 1 września, podczas gdy dekret zawieszający cła wygaśnie 9 lipca.

Odnosząc się w piątek do nadchodzącej daty, Trump powiedział, że niemożliwe jest zawarcie porozumień ze wszystkimi państwami, wobec czego planuje on wysłać do szeregu rządów list informujący je, jaką ustanowi dla nich stawkę celną.

Według Bloomberga rozmowy w sprawie porozumienia między UE i USA przyspieszyły i obie strony wyraziły nadzieję, że uda się im je zawrzeć przed 9 lipca. Jednocześnie UE przygotowała dodatkowe cła na amerykańskie produkty na wypadek, gdyby nie udało się zawrzeć układu.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ kar/ ał/

Zobacz także

  • Prezydent Kolumbii Gustavo Petro, fot. PAP/EPA/EFE/Carlos Ortega
    Prezydent Kolumbii Gustavo Petro, fot. PAP/EPA/EFE/Carlos Ortega

    Prezydent Kolumbii odpowiada na groźby Trumpa. "Powinien szanować naszą suwerenność

  • Donald Trump, fot. PAP/EPA/BLOOMBERG POOL/ RAEME SLOAN / POOL
    Donald Trump, fot. PAP/EPA/BLOOMBERG POOL/ RAEME SLOAN / POOL

    Trump rozmawiał z Maduro. Miał mu postawić ultimatum. "Nie chcę tego komentować"

  • Prezydent USA Donald Trump. EPA/GRAEME SLOAN
    Prezydent USA Donald Trump. EPA/GRAEME SLOAN

    Na stronie Białego Domu pojawiła się lista mediów, które Trump uznał za stronnicze

  • Donald Trump. Fot. EPA/YURI GRIPAS / POOL
    Donald Trump. Fot. EPA/YURI GRIPAS / POOL

    "Kolonialna groźba". Rząd Wenezueli skomentował słowa Trumpa

Serwisy ogólnodostępne PAP