O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Kontrowersyjna decyzja Trumpa. Wycofuje wytyczne dotyczące aborcji w nagłych wypadkach

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa ogłosiła we wtorek, że cofnie wytyczne dla szpitali, które zobowiązywały je do przeprowadzania aborcji w nagłych wypadkach, gdy jest to konieczne do ustabilizowania stanu zdrowia kobiet. Decyzja ta wywołała w USA mieszane reakcje.

Donald Trump. Fot. EPA/Chris Kleponis
Donald Trump. Fot. EPA/Chris Kleponis

Wytyczne zostały wydane w 2022 roku, zaledwie kilka tygodni po tym, jak Sąd Najwyższy podważył ogólnokrajowe prawo do aborcji w Ameryce.

Prawo aborcyjne w USA

Agencja Associated Press przypomina, że administracja Joe Bidena podjęła działania mające na celu zachowanie dostępu do aborcji w skrajnych przypadkach, aby zapobiec utracie narządów, poważnym krwotokom oraz innym poważnym powikłaniom u kobiet. Argumentowano wówczas, że szpitale – w tym także te zlokalizowane w stanach, gdzie obowiązuje niemal całkowity zakaz aborcji – muszą przeprowadzać takie zabiegi na mocy ustawy o leczeniu w nagłych wypadkach i aktywnym porodzie (EMTALA). Prawo to wymaga, aby izby przyjęć finansowane z programu Medicare (system ubezpieczeń dla ubogich) zapewniały badania i stabilizację wszystkim pacjentkom.

Trump chce zmienić prawo aborcyjne 

Administracja Trumpa zapowiedziała odejście od egzekwowania tej polityki. Posunięcie wzbudziło obawy wśród niektórych lekarzy i obrońców praw do aborcji, że kobiety nie będą miały dostępu do ratujących życie zabiegów w stanach z restrykcyjnymi zakazami.

„Administracja Trumpa wolałaby, aby kobiety umierały na izbach przyjęć, niż otrzymywały ratujące życie aborcje” – stwierdziła cytowana przez AP Nancy Northup, prezes i dyrektor generalna Center for Reproductive Rights.

Z kolei przeciwnicy aborcji wyrazili zadowolenie z postanowienia Waszyngtonu. Marjorie Dannenfelser, prezes SBA Pro-Life America, skomentowała, że polityka ery Bidena „była sposobem na rozszerzenie dostępu do aborcji w stanach, w których była zakazana”.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ zm/ kgr/

Zobacz także

  • Największa demonstracja odbyła się w centrum Lizbony, stolicy kraju, z udziałem m.in. działaczy organizacji pro-life, stowarzyszeń katolickich, a także polityków ugrupowań prawicowych. Fot. PAP/EPA/	JOSE JACOME (zdjęcie ilustracyjne)
    Największa demonstracja odbyła się w centrum Lizbony, stolicy kraju, z udziałem m.in. działaczy organizacji pro-life, stowarzyszeń katolickich, a także polityków ugrupowań prawicowych. Fot. PAP/EPA/ JOSE JACOME (zdjęcie ilustracyjne)

    Ponad 30 tys. osób protestowało w Portugalii przeciwko eutanazji i aborcji

  • Zespól Ekspertów KEP ds. Bioetycznych: rezolucja Parlamentu Europejskiego ws. aborcji - bezprawna. Fot. Adobe Stock/HJBC
    Zespól Ekspertów KEP ds. Bioetycznych: rezolucja Parlamentu Europejskiego ws. aborcji - bezprawna. Fot. Adobe Stock/HJBC

    Rezolucja Parlamentu Europejskiego ws. aborcji. Jest stanowisko Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych

  • Posłanka KO Dorota Łoboda. Fot. PAP/Leszek Szymański
    Posłanka KO Dorota Łoboda. Fot. PAP/Leszek Szymański

    Łoboda (KO): orzeczenie ETPCz ws. aborcji nie wpłynie na postawę konserwatywnych polityków

  • Kamila Ferenc. Fot. PAP/Szymon Pulcyn
    Kamila Ferenc. Fot. PAP/Szymon Pulcyn

    Ferenc: kolejne orzeczenie ETPCz w sprawie aborcji w Polsce nic nie zmieni

Serwisy ogólnodostępne PAP