O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

"To nie jest żadne betonowanie". Kosiniak-Kamysz o zniesieniu dwukadencyjności w samorządach

Szef PSL, wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz ocenił, że projekt znoszący zasadę dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast nie jest żadnym "betonowaniem". Argumentował, że w ostatnich wyborach samorządowych zmieniono 30 proc. włodarzy miast i gmin.

Władysław Kosiniak-Kamysz Fot. PAP/Wojtek Jargiło
Władysław Kosiniak-Kamysz Fot. PAP/Wojtek Jargiło

PSL złożyło w piątek w Sejmie projekt, który znosi zasadę, że wójtem, burmistrzem czy prezydentem miasta można być tylko przez dwie kadencje. Wnioskodawca projektu poseł Michał Pyrzyk mówił PAP, że dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast "jest w pewnym sensie szkodliwa, ponieważ eliminuje z góry bardzo dobrych włodarzy gmin, którzy mogli jeszcze sprawować swój mandat przez kolejną kadencję".

Kosiniak-Kamysz podkreślił w swoim wpisie na platformie X, że to mieszkańcy powinni decydować o swoich "małych ojczyznach". "Bez ograniczeń. Tak, jak wybierają radnych – bez ograniczeń" napisał. Jak stwierdził, "to nie ustawa za jedną, czy drugą partią, a za samorządem, by się wspólnoty lokalne same rządziły". "Czyli wprost – za mieszkańcami" - dodał.

Wicepremier podkreślił, że każdy wójt, burmistrz i prezydent jest poddawany demokratycznej ocenie. "Jeśli jest dobry, skuteczny i sprawny, to uzyska reelekcję. Jeśli nie, to może zostać odwołany nawet po roku swojej pierwszej kadencji. Niech decydują mieszkańcy. Nie ma powodu by sztucznie im tę możliwość odbierać. Nie ma żadnego powodu, by przy stoliku w Warszawie decydować, kogo mogą lub nie mogą wybierać mieszkańcy Wyszkowa, Zduńskiej Woli, Giżycka czy Dobczyc" - napisał szef PSL.

Więcej

Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz (2L), europoseł Krzysztof Hetman (L) oraz minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski (2P) ; fot. PAP/Wojtek Jargiło
Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz (2L), europoseł Krzysztof Hetman (L) oraz minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski (2P) ; fot. PAP/Wojtek Jargiło / Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz (2L), europoseł Krzysztof Hetman (L) oraz minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski (2P) ; fot. PAP/Wojtek Jargiło

Co dalej z dwukadencyjnością w samorządach? Politycy nie są zgodni

Jak zaznaczył, "to nie jest żadne betonowanie". Argumentował, że w ostatnich wyborach samorządowych ponad 30 proc. włodarzy miast i gmin zostało zmienionych w wyniku wyborów. "Niektórzy po czwartej, inni po swojej pierwszej kadencji. W ostatnich wyborach parlamentarnych zmieniło się 20 proc. posłów. I gdzie jest zabetonowanie?" - pytał.

Kosiniak-Kamysz zauważył też, że w konstytucji nie żadnego ograniczenia biernego prawa wyborczego. Zwrócił uwagę, że kadencyjność prezydenta jest w ustawie zasadniczej jasno określona, zaś samorządowców - nie.

Złożenie tego projektu Kosiniak-Kamysz zapowiedział pod koniec czerwca. Uznał, że to "przywracanie pełnej samorządności wspólnotom lokalnym". "Koniec z dwukadencyjnością. Koniec z ograniczeniami startowania do różnych organów przedstawicielskich, bo to nasi poprzednicy z PiS-u zablokowali, ograniczyli samorządność, my samorządność przywracamy" - powiedział wówczas szef ludowców dodając, że liczy na poparcie wszystkich środowisk i zaprasza wszystkich samorządowców do promowania takiego rozwiązania.

Dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów została wprowadzona w 2018 r. i obowiązuje od przeprowadzonych w tym samym roku wyborów samorządowych. Wprowadzona wówczas nowelizacja Kodeksu wyborczego wydłużyła także kadencję samorządów z czterech do pięciu lat. (PAP)

from/ mrr/ ał/

Zobacz także

  • Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Fot. PAP/	PAP/Paweł Supernak
    Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Fot. PAP/ PAP/Paweł Supernak

    Władysław Kosiniak-Kamysz: gdyby nie decyzja Zełenskiego nie mielibyśmy takiej sytuacji dzisiaj

  • Wicepremier, minister obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Fot. PAP/Albert Zawada
    Wicepremier, minister obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Fot. PAP/Albert Zawada

    Prezydent Nawrocki bez zaproszenia na konferencję ws. Ukrainy. Szef MON wyjaśnia

  • Władysław Kosiniak-Kamysz Fot. PAP/Albert Zawada
    Władysław Kosiniak-Kamysz Fot. PAP/Albert Zawada

    Szef MON o relacjach z Ukrainą: eskalacja napięć w gronie sojuszników sprzyja tylko wrogowi

  • W ramach programu Wisła łącznie Wojsko Polskie ma dysponować 8 bateriami systemu obrony powietrznej Patriot. Fot. X/  Władysław Kosiniak-Kamysz
    W ramach programu Wisła łącznie Wojsko Polskie ma dysponować 8 bateriami systemu obrony powietrznej Patriot. Fot. X/ Władysław Kosiniak-Kamysz

    Szef MON: system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Wisła jest konsekwentnie wzmacniany

Serwisy ogólnodostępne PAP