O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Manuel Neuer zakończył karierę w piłkarskiej reprezentacji Niemiec

Manuel Neuer zrezygnował z dalszych występów w piłkarskiej reprezentacji Niemiec. 38-letni bramkarz rozegrał 124 mecze w drużynie narodowej i 51 razy zachował czyste konto. Od 2010 roku zagrał w ośmiu mistrzowskich turniejach. W 2014 roku triumfował w mundialu w Brazylii.

Bramkarz Manuel Neuer, fot. PAP/EPA/MOHAMED MESSARA
Bramkarz Manuel Neuer, fot. PAP/EPA/MOHAMED MESSARA

Ostatni raz zagrał 5 lipca w ćwierćfinale Euro 2024, przegranym z Hiszpanią 1:2.

"W pewnym momencie musiał nadejść ten dzień. Moja kariera w reprezentacji Niemiec dobiegła końca. Każdy kto mnie zna, wie że była to dla mnie trudna decyzja" – napisał Neuer na Instagramie.

Zadebiutował w seniorskiej kadrze 2 czerwca 2009 roku w wygranym 7:2 meczu towarzyskim ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i szybko stał się pierwszoplanową postacią drużyny trenera Joachima Loewa.

Doszedł z reprezentacją do półfinału mistrzostw świata w RPA i zdobył brązowy medal po zwycięstwie nad Urugwajem 3:2. Następnie dotarł do półfinału Euro 2012. Niemcy na Stadionie Narodowym w Warszawie ulegli Włochom 0:2 po dwóch golach Mario Balotellego. Dwa lata później reprezentacja Niemiec wygrała 1:0 z Argentyną w finale mundialu w Brazylii, a zwycięską bramkę w dogrywce zdobył Mario Goetze. W półfinale Euro 2016 Niemcy ulegli Francji 0:2. W kolejnych turniejach drużyna Neuera nie odnosiła większych sukcesów.

W grudniu 2022 roku Neuer złamał kość podudzia podczas jazdy na nartach. Po żmudnej rehabilitacji wrócił do gry w październiku 2023 roku i szybko odzyskał status pierwszego bramkarza Bayernu Monachium i reprezentacji. Selekcjoner Julian Nagelsmann postawił na niego podczas tegorocznych mistrzostw Europy, które odbywały się w Niemczech.

Gospodarzami mundialu w 2026 roku będą Kanada, USA i Meksyk. Neuer będzie miał wówczas 40 lat. Teraz podstawowym bramkarzem reprezentacji Niemiec będzie najprawdopodobniej 32-letni Marc Andre ter Stegen z Barcelony.

Po Euro 2024 występy w reprezentacji Niemiec zakończyli także Toni Kroos i Thomas Mueller, którzy wraz z Neuerem byli ostatnimi przedstawicielami mistrzów świata z 2014 roku. Kroos definitywnie pożegnał się z futbolem, natomiast Mueller i Neuer wciąż grają w Bayernie Monachium.

sma/

Zobacz także

  • Marc Andre Ter Stegen. Fot. PAP/EPA/Enric Fontcuberta
    Marc Andre Ter Stegen. Fot. PAP/EPA/Enric Fontcuberta

    Ter Stegen wrócił do treningów. Co z jego pozycją w drużynie?

  • Josep Martinez, fot. PAP/EPA/ANSA/CESARE ABBATE
    Josep Martinez, fot. PAP/EPA/ANSA/CESARE ABBATE

    Dramat bramkarza Interu Mediolan. Śmiertelnie potrącił starszego mężczyznę na wózku inwalidzkim

  • Bramkarz reprezentacji Włoch. Fot. PAP/Andrzej Grygiel
    Bramkarz reprezentacji Włoch. Fot. PAP/Andrzej Grygiel

    Donnarumma oficjalnie bramkarzem Manchesteru City

  • Bramkarz FC Barcelony Marc-Andre Ter Stegen, fot. PAP/EPA/EFE/ANDREU ESTEBAN
    Bramkarz FC Barcelony Marc-Andre Ter Stegen, fot. PAP/EPA/EFE/ANDREU ESTEBAN

    Konflikt w Barcelonie. Klub wszczyna postępowanie dyscyplinarne przeciwko kapitanowi

Serwisy ogólnodostępne PAP