O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Nadzwyczajny szczyt europejskich przywódców w Paryżu. Urzędnicy potwierdzają termin

Prezydent Francji Emmanuel Macron zwołuje w poniedziałek przywódców państw europejskich na nadzwyczajny szczyt w Paryżu – podał w sobotę portal Politico, powołując się na wypowiedź ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Termin potwierdzili dwaj urzędnicy UE.

Francja (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON
Francja (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Więcej

Szef MSZ Ukrainy Andrij Sybiha. Fot. EPA/SERGEY DOLZHENKO
Szef MSZ Ukrainy Andrij Sybiha. Fot. EPA/SERGEY DOLZHENKO

Szef MSZ Ukrainy: to czas, by Europa pokazała siłę [WIDEO]

"Bardzo się cieszę, że prezydent Macron zaprosił naszych przywódców do Paryża" – oznajmił szef polskiej dyplomacji. Spodziewa się on, że politycy omówią "w bardzo poważny sposób" wyzwania, jakie stawia przed nimi prezydent USA Donald Trump. "Prezydent Trump ma metodę działania, którą Rosjanie nazywają 'razwiedka bojem', czyli rozpoznanie walką: naciskasz i widzisz, co się dzieje, a potem zmieniasz pozycję. I my musimy na to odpowiedzieć" — powiedział minister.

Dwaj urzędnicy UE potwierdzili, że spotkanie odbędzie się w poniedziałek.

Jak podkreśla Politico, do tej pory nie podano informacji czy w rozmowach w Paryżu wezmą udział wszyscy przywódcy UE czy tylko określona grupa. Nie wiadomo także czy wśród zaproszonych będzie premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer.

Francuski minister spraw zagranicznych Jean-Noel Barrot, który uczestniczył w rozmowie panelowej w Monachium wraz z Sikorskim, nie potwierdził ani nie zaprzeczył, czy dojdzie do nadzwyczajnego szczytu w Paryżu.

Szef polskiej dyplomacji poinformował na platformie X, że premier Donald Tusk pojedzie w poniedziałek do Paryża na zaproszenie Macrona. "Musimy pokazać naszą siłę i jedność" – dodał. Wpis wkrótce zniknął z oficjalnego konta ministra.

Szefowa europejskiej dyplomacji, Kaja Kallas, zwołała na niedzielę nieformalne spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej obecnych w Monachium, "aby podsumować ostatnie kontakty z amerykańskimi i ukraińskimi urzędnikami" – podał Reuters.

Z kolei prezydent Finlandii Alexander Stubb powiedział w sobotę w rozmowie z agencją Reutera w kuluarach Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, że USA wysłały do europejskich krajów kwestionariusz z pytaniem, co mogą one zrobić, aby zapewnić Ukrainie gwarancje bezpieczeństwa. Polityk zauważył, że ma to zmusić Europejczyków do zastanowienia się, a także do podjęcia decyzji, czy odpowiedzą oni na kwestionariusz i czy ta odpowiedź będzie wspólna.(PAP)

mzb/ mal/ par/ grg/

Zobacz także

  • Gerald Darmanin. Fot. EPA/ALAIN JOCARD / POOL
    Gerald Darmanin. Fot. EPA/ALAIN JOCARD / POOL

    Minister sprawiedliwości Francji: nie można wykluczyć rozwiązania parlamentu

  • Prezydent Francji Emmanuel Macron. Fot. PAP/EPA/LUDOVIC MARIN / POOL MAXPPP OUT
    Prezydent Francji Emmanuel Macron. Fot. PAP/EPA/LUDOVIC MARIN / POOL MAXPPP OUT

    Macron o umowie między USA a UE. "Nie budziliśmy wystarczającego lęku"

  • Emmanuel Macron, fot. PAP/EPA/YOAN VALAT / POOL
    Emmanuel Macron, fot. PAP/EPA/YOAN VALAT / POOL

    Macron: Rosja pokazuje, że chce wojny

  • Emmanuel Macron, Donald Trump. Fot. PAP/EPA/LUDOVIC MARIN / POOL
    Emmanuel Macron, Donald Trump. Fot. PAP/EPA/LUDOVIC MARIN / POOL

    Macron i Trump o Ukrainie i roli Europy w zapewnieniu bezpieczeństwa [WIDEO]

Serwisy ogólnodostępne PAP