O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Najtragiczniejsze katastrofy kolejowe w Europie od 2000 roku

Kolizja dwóch pociągów dużych prędkości na południu Hiszpanii, w której według lokalnych służb zginęło co najmniej 39 osób, to najtragiczniejszy wypadek kolejowy w tym kraju od ponad dekady. Poniżej przedstawiamy zestawienie najgroźniejszych katastrof kolejowych w Europie od 2000 roku.

Fot. PAP/EPA/JAVIER LIZON
Fot. PAP/EPA/JAVIER LIZON

28 lutego 2023 roku - Grecja: W czołowym zderzeniu pociągu pasażerskiego z towarowym zginęło 57 osób. Była to najtragiczniejsza katastrofa kolejowa w historii kraju.

6 października 2017 roku – Rosja: 16 osób zginęło po zderzeniu pociągu z autobusem na przejeździe kolejowym w obwodzie włodzimierskim, około 100 km od Moskwy.

12 lipca 2016 roku - Włochy: Dwa pociągi pasażerskie zderzyły się czołowo w regionie Puglia, w południowo-wschodniej części kraju, zabijając łącznie 31 osób.

14 listopada 2015 roku - Francja: Wykolejenie pociągu podczas testowania nowego odcinka linii wysokich prędkości z Paryża do Strasburga zabiło 11 osób.

Więcej

Miejsce wypadku kolejowego na trasie Malaga-Madryt. Fot. PAP/EPA/SALAS
Miejsce wypadku kolejowego na trasie Malaga-Madryt. Fot. PAP/EPA/SALAS

Katastrofa kolejowa w Hiszpanii. Tusk zapewnia o wsparciu

24 lipca 2013 roku - Hiszpania: Wykolejenie pociągu w pobliżu miasta Santiago de Compostela odebrało życie 80 osobom.

30 stycznia 2011 roku - Niemcy: W czołowym zderzeniu pociągu towarowego i osobowego zginęło 10 ludzi w pobliżu wsi Hordorf na wschodzie kraju.

15 lutego 2010 roku - Belgia: Po czołowym zderzeniu dwóch pociągów pasażerskich pod Buizingen, na południowym zachodzie kraju, w godzinach porannego szczytu zginęło 19 osób.

12 października 2010 roku - Ukraina: W zderzeniu pociągu z autokarem w Margańcu na wschodzie kraju zginęło 45 ludzi.

1 lipca 2009 roku - Włochy: 32 osoby zginęły, kiedy wykoleił się i wybuchł pociąg cysterna z gazem pod toskańskim miastem Viareggio.

3 lipca 2006 roku - Hiszpania: W katastrofie metra w Walencji zginęło 43 ludzi, kiedy dwa wagony wykoleiły się i przewróciły w tunelu w pobliżu stacji Jesus w centrum miasta.

Więcej

Hiszpańska Gwardia zbiera dowody na miejscu kolizji pociągów. Fot. PAP/EPA/GUARDIA CIVIL HANDOUT
Hiszpańska Gwardia zbiera dowody na miejscu kolizji pociągów. Fot. PAP/EPA/GUARDIA CIVIL HANDOUT

Katastrofa kolejowa w Hiszpanii. Premier Sanchez odwołuje podróż do Davos. W kraju ogłoszono trzy dni żałoby[WIDEO]

23 stycznia 2006 roku - Czarnogóra: 47 osób zginęło, gdy pociąg pasażerski spadł do wąwozu koło Podgoricy w południowej Czarnogórze.

28 lutego 2001 roku - Wielka Brytania: 13 ofiar śmiertelnych spowodowała katastrofa z udziałem pociągu w hrabstwie North Yorkshire; przyczyną wypadku był samochód terenowy, który spadł z wiaduktu na tory.

3 stycznia 2000 roku - Norwegia: Czołowe zderzenie pociągów w okolicy stacji Asta odebrało życie 19 osobom, stając się jednym z najtragiczniejszych zdarzeń w historii norweskich kolei.(PAP)

yb/ akl/ ep/

Zobacz także

  • Miejsce katastrofy kolejowej w Hiszpanii, fot. PAP/EPA/EFE/JORGE ZAPATA
    Miejsce katastrofy kolejowej w Hiszpanii, fot. PAP/EPA/EFE/JORGE ZAPATA

    Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych katastrofy kolejowej w Hiszpanii

  • Miejsce wypadku kolejowego na trasie Malaga-Madryt. Fot. PAP/EPA/SALAS
    Miejsce wypadku kolejowego na trasie Malaga-Madryt. Fot. PAP/EPA/SALAS

    Hiszpańskie MSW: już 39 ofiar śmiertelnych kolizji pociągów dużych prędkości

  • Fot. PAP/EPA/JAVIER LIZON
    Fot. PAP/EPA/JAVIER LIZON

    Dwa pociągi dużych prędkości wykoleiły się na południu Hiszpanii. Są ofiary śmiertelne

  • Bocznica. Fot. Adobe Stock/Albin Marciniak (zdjęcie ilustracyjne)
    Bocznica. Fot. Adobe Stock/Albin Marciniak (zdjęcie ilustracyjne)

    Kolejna inwestycja PKP Intercity w infrastrukturę. Polski gigant kolejowy zbuduje w Łodzi bocznicę i warsztat dla swoich pociągów

Serwisy ogólnodostępne PAP