Szczepienia przeciwko grypie mają być bezpłatne dla wszystkich dorosłych. Rzecznik MZ: pracujemy nad przepisami

2021-11-19 16:49 aktualizacja: 2021-11-19, 19:55
Fot. PAP/Marek Zakrzewski
Fot. PAP/Marek Zakrzewski
Ministerstwo Zdrowia przygotowuje przepisy, które umożliwią bezpłatne zaszczepienie się przeciw grypie w sezonie 2021/2022 wszystkim osobom pełnoletnim. Projekt jest jeszcze konsultowany – przekazał PAP rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało w piątek projekt, a następnie zdjęło dokument. Rzecznik resortu w rozmowie z PAP wyjaśnił, że publikacja nastąpiła omyłkowo, gdyż regulacja jest jeszcze konsultowana. Ostateczna wersja ma być znana w najbliższych dniach.

W obowiązującym brzmieniu rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie metody zapobiegania grypie sezonowej w sezonie 2021/2022 szczepionka jest przeznaczona dla 13 grup osób wskazanych do szczepienia z racji narażenia w sposób szczególny na zakażenie wirusem grypy przez wykonywane obowiązki zawodowe (w tym m.in. osoby zatrudnione w podmiotach leczniczych, żłobkach, placówkach oświatowych), miejsce pobytu (domy pomocy społecznej, zakłady opiekuńczo-lecznicze, hospicja, odziały opieki długoterminowej) lub wiek (osoby powyżej 75 lat).

Widoczne jest niskie zużycie szczepionek, a obecny poziom wydawania produktów do punktów szczepień nie wzrasta proporcjonalnie do czasu trwania akcji, dlatego grupa uprawnionych miałaby być rozszerzona o osoby, które najpóźniej w dniu przeprowadzenia szczepienia ukończyły 18 lat. 

W tym sezonie grypowym dostępnych jest dwa razy więcej szczepionek

Jak podało w środę, 17 listopada, Biuro Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, w tym sezonie grypowym dostępnych jest dwa razy więcej szczepionek niż w sezonie 2020/2021, kiedy zakupiono 2,3 mln dawek. Ministerstwo Zdrowia dodatkowo rozszerzyło listę bezpłatnych szczepień o kolejne grupy osób – 100 proc. refundacji przysługuje kobietom w ciąży, natomiast z 50 proc. zniżki mogą skorzystać dzieci od 6 miesiąca do 18 roku życia i dorośli z grup ryzyka powikłań pogrypowych.

Począwszy od sezonu 2016/17 zaobserwowano stopniowy wzrost zainteresowania szczepieniami przeciw grypie w naszym kraju. "Poziom wyszczepienia przeciw grypie w polskim społeczeństwie od ostatnich pięciu sezonów systematycznie rośnie - w sezonie 2019/20 zaszczepionych było 4,12 proc. rodaków, w kolejnym sezonie zaś już 6,03 proc. Możemy prognozować, że jeśli wszystkie szczepionki, które dotrą w tym roku do Polski zostaną wykorzystane, to zaszczepionych będzie już ponad 10 proc. społeczeństwa" - poinformowało Biuro Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Obecnie na bezpłatne szczepionki przeciw grypie dostępne w aptekach mogą liczyć seniorzy powyżej 75. roku życia oraz kobiety w ciąży. "50 proc. refundacja przysługuje osobom w wieku 65-74 lata, osobom w wieku 18-64 lat cierpiącym na choroby współistniejące (np. astmę, niewydolność układu krążenia, cukrzycę czy nowotwory). Dodatkowo od listopada b.r. z 50 proc. refundacji mogą skorzystać także dzieci od 6 miesiąca do 18 roku życia. Najmłodsi mają do dyspozycji szczepionki w formie donosowej i domięśniowej, zaś dla pozostałych grup będą dostępne szczepionki domięśniowe. Grupy nieobjęte refundacją również mogą skorzystać ze szczepień przeciw grypie, z tym, że w pełnej odpłatności" - podano w komunikacie.

Autorka: Katarzyna Lechowicz-Dyl

mmi/